Šťabajzna Houlihanová ze seriálu M*A*S*H. Takhle vypadá na stará kolena!

Seriál M*A*S*H se těší velké divácké přízni i mezi Čechy. Od jeho natáčení uběhla už léta a řada protagonistů se už pobrala na druhý svět. Jednu z nezapomenutelných postav – majorku Hulihanovou ztvárnila herečka Loretta Swit, která právě dnes slaví 86. narozeniny.

Za ztvárnění energické a prostořeké příslušnice americké armády v legendárním televizním seriálu M*A*S*H (1972-1983) byla herečka desetkrát nominována na cenu Emmy, kterou dvakrát získala (1980, 1982) a čtyřikrát ji nominovali na Zlatý glóbus.

Loretta Swit se narodila 4. listopadu 1937 v Passaic v americkém státě New Jersey. Na hereckou dráhu se připravovala studiem na Americké akademii dramatických umění (American Academy of Dramatic Arts). Následně se uplatnila jako herečka v zájezdových divadelních společnostech, později účinkovala na Broadwayi.

Po příchodu do Hollywoodu v roce 1970 intenzivně spolupracovala s televizí. Roli, která ji proslavila po celém světě, dostala v roce 1972. Role majorky Margaret Houlihanové, vrchní sestry polní americké nemocnice v televizním seriálu M*A*S*H (1972-1983), udělala z Loretty Swit nejen známou herečku, ale také idol krásy. V seriálu účinkovala celých 11 let. Jedinými dvěma herci, kteří se objevili v první iv poslední části, byli právě Loretta Swit a Alan Alda.

Přízeň diváků si Swit získala šarmem, svojí komediálností i všestranností. Na kontě má několik filmových rolí, mezi jinými si zahrála ve snímcích Race with the Devil (Závod s ďáblem, 1975), Beer (Pivo, 1985), Whoops Apocalypse (Bláznivá apokalypsa, 1988), Forest Warrior (Zálesák, 1996) Movie (Plážoví frajeři, 1998). Svůj pěvecký a taneční talent předvedla ve varietních televizních pořadech.

Striktní vegetariánka se dlouhá léta angažovala v organizacích na ochranu zvířat. Spolupracovala například s centry na záchranu živočišných druhů, kterým hrozí vyhynutí. Je také autorkou publikace o vyšívání A Needlepoint Scrapbook (1986), ilustrovala dětské knihy a vytvořila také vlastní kolekci šperků.
Hvězda se jménem Loretty Swit září na Hollywoodském chodníku slávy (Hollywood Walk of Fame) od roku 1989.