Šikana a ponižování Davida Krause (42): Štěstí našel až v dospělosti

David Kraus (42) je známý herec, zpěvák, textař i skladatel. Jeho cesta životem však nebyla zrovna jednoduchá. Trpí poruchou pozornosti a nejrůznějšími poruchami učení. To mu však dělalo problémy především ve školních letech. Nyní je šťastně ženatý s o dvacet let mladší modelkou a nedávno se dočkal narození své dcery.

David Kraus pochází z umělecké rodiny. Jeho maminka je herečka a akademická malířka Jana Krausová a tatínek moderátor a herec Jan Kraus. Jako dítě navštěvoval základní školu s hudebním zaměřením, věnoval se hře na violoncello a poté vystudoval konzervatoř a vyšší odbornou školu Jaroslava Ježka.

Škola pro něj byla peklo!

Na školní léta David však nemá pěkné vzpomínky. Již od základní školy čelil, kvůli jeho poruchám učení a chování, různému ponižování, šikaně a odmítání. Miloval češtinu, ale kvůli tomu, že je dyslektik, dysgrafik i dyskalkulik, nedokázal ani dívce napsat zprávu bez chyby.

„Chtěl jsem být dobrej a zapadnout mezi ostatní děti. Ale hned v první třídě jsem dostal jako jeden z mála velkou dvojku, přestože jsem se snažil a pak jsem tu velkou dvojku měl vlastně celé dětství. Ať jsem se snažil sebevíc, vždycky jsem byl outsider. S poruchou soustředění jsem se na každé hodině soustředil vždycky jen chvíli na začátku a pak už jsem si kreslil. Později už jsem rezignoval. Když máte v padesátém diktátě padesát chyb, tak to nemá cenu,“ svěřil se David v pořadu 13. komnata.

Od malička bojoval téměř se všemi učiteli ve všech předmětech. Aby se trochu odreagoval a zbavil se smutků, rád kreslil různé komiksy a příběhy. “Pak jsem složil první písničku. Ta se jmenovala „Bartáková, to je svině“ a byla o třídní učitelce,“ prozradil.

Zlom přišel až v dospělosti

Základní školou to však nekončilo. Na konzervatoři David Kraus neuměl kvůli dyslexii číst noty. Ve třetím ročníku nakonec školu opustil a nastoupil do kapely Laura a její tygři, kde byl konečně, poprvé od svého studia, opravdu šťastný.

Později vydal svá první alba, vystupoval v různých filmech a v muzikálu Starci na Chmelu a podílel se na tvorbě hudby do různých filmů – například nazpíval píseň do filmu Účastníci zájezdu.

Jeho štěstí pokračovalo, když David poznal svou partnerku, modelku Sarah Opravilovou. Na jaře roku 2021 se stal hrdým tátou. „Je to ten nejlepší otec. Malou miluje, stará se o ni. Je to kus jeho samého, snaží se jí vést tím jeho směrem. Rád jí vypráví pohádky, kreslí jí a zpívá. To mám ráda i já,“ řekla jeho partnerka Sarah Opravilová.

Zdroj: idnes.cz, kafe.cz, instagram.com