Roman Šmucler (52) je naštvaný díky novému pořadu. O co jde?

Televize Prima před dvěma týdny uvedla nový pořad s názvem Vysněná krása. Jedná se o reality show, která má ženám pomáhat zvednout jejich sebevědomí a vypadat stále mladě. Hlavní myšlenkou je těmto ženám nabízet estetické úpravy, které to splní. A právě s touto myšlenkou výrazně nesouhlasí lékař a specialista na laserovou a estetickou medicínu Roman Šmucler, píše deník Aha.

Pořad od začátku sklízí jednu kritiku za druhou jak od diváků, tak odborníků. Nelíbí se jim koncept, že pokud se ženy chtějí cítit krásně a sebevědomě, musí jít pod kudlu. V dnešní době už je to tak trochu retro, takže není jasné, proč se Prima tomuto projektu vůbec začala věnovat. Neoblíbenost pořadu má vliv také na osobu moderátorky, kterou se stala herečka Alice Bendová (48).

Odborníci kritizují také to, že divák je málo informovaný o možných rizicích estetických zákroků. Vrcholem je propagace české kliniky, která z pořadu teče proudem. „Je tam řada problematických věcí. Jednak to opravdu nemístně propaguje operace bez diskuze rizik, jednak je to vlastně marketing zdravotnických zařízení (vesměs jsou výkony bezplatné), ale hlavně se v něm z pacientů stávají předměty soutěže,“ říká ostře o pořadu Roman Šmucler.

„Pochopitelně podporuji snahy o vědeckou a bezpečnou estetickou medicínu, snažíme se o to a pořádáme kongresy, školíme, ale i hlídáme práva pacientů. Televizní soutěže se změnou vzhledu jsou všechno kopie původního formátu The Swan,“ vyjádřil se Šmucler pro portál Expres. The Swan znamená v překladu labuť, což naznačuje přeměnu z ošklivého káčátka v překrásnou labuť. Tento typ reality show byl v roce 2004 vysílán na americké televizi Fox a například v Německu je zakázaný. Šmucler s tím plně souhlasí a zároveň dodává, že „to není etické, jakkoliv to není přímo v Česku zakázané. Kdyby se chtěl pacient nějak soudit, asi by měl řadu možných argumentů.“

Určitě by nebylo od věci, kdyby televize Prima svůj postoj ohledně pořadu přehodnotila, aby se toxický odkaz tohoto typu dále nešířil.

Zdroje: ahaonline.cz, expres.cz