Robbie Williams a David Backham pod palbou kritiky

Zpěváka Robbie Williamse a fotbalovou legendu Davida Backhama fanoušci odsuzují kvůli spolupráci s fotbalovým mistrovstvím světa v Kataru.

Zatímco Backham podepsal sponzorskou smlouvu na propagaci Kataru před turnajem, Robbie Williams má vystoupit na sérii koncertů Qatar live. To se nelíbí především jejich fanouškům s LGBT komunity a obhájcům lidských práv.

Homosexualita je totiž v Kataru nezákonná a lidem s odlišnou orientací tam hrozí až sedm let vězení. Problematická je v Kataru rovněž otázka práv žen. Amnesty International navíc upozorňuje, že během stavby stadionu pro mistrovství světa zemřelo mnoho dělníků z řad migrantů, připomíná The Mirror.

Smršť na sociálních sítích

Williams a skupina Take That jsou dlouhodobě považováni za spojence LGBTQ. A to zvláště poté, co Williams přiznal, že ve svých 21 letech pochyboval o své sexualitě. Právě proto jeho plánované vystoupení vyvolalo na sociálních sítích bouři nevole.

Například Phill Dann na stránce Robbie Williams Fanfest napsal: „Jak fanoušci podají oficiální protest? Je mi líto, ale katarské mistrovství světa ve fotbale je špatné na mnoha úrovních a jsem zklamaný, že Robbie má pocit, že je přijatelné ho tak nehorázně podporovat. Je to pro něj obrovský vlastní gól.“

Peter Frankental z Amnesty International by byl rád, kdyby otec čtyř dětí Williams využil tuto příležitost k tomu, aby upozornil na potlačování lidských práv v Kataru. Řekl: „Velké hvězdy jako Robbie Williams mají značný vliv a my bychom byli rádi, kdyby využil tohoto koncertu k tomu, aby se veřejně vyjádřil k tématu špatné situace v oblasti lidských práv v Kataru, zejména k rozsáhlému porušování pracovních práv a kriminalizaci LGBTI osob.“ Poté dle The Mirror dodal, že několik dobře zvolených slov celosvětové hvězdy „by bylo nesmírně vítaných“.

Není třeba dodávat, že mnoho komentářů se neslo v mnohem ostřejším duchu, kdy byli oba pánové obviňováni, že dávají přednost penězům před morálkou. Ostatně Williams, který mimo jiné vystupoval na zahajovacím ceremoniálu mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku, o tom jistě ví své.

Zdroj: The Mirror