Po boji s rakovinou zemřela Madeleine Albright: Před smrtí ještě stihla varovat Putina. Co mu vzkázala?

Madeleine Albright, 64. ministryně zahraničních věcí USA, zemřela po boji s rakovinou. Albright byla velkou bojovnicí za lidská práva, měla český původ a měla velký vliv v přijetí České republiky do NATO. Její skon oznámila rodina na Twitteru. Před smrtí navíc stihla poslat vzkaz samotnému Putinovi ohledně invaze na Ukrajině.

Madeleine Albright byla první ženou v historii, které se podařilo stát se šéfkou diplomacie v USA. Tuto funkci vykonávala v letech 1997 až 2001, za úřadování prezidenta Billa Clintona.

Albright byla Češka, která se narodila jako Marie Jana Körbelová v roce 1945 v Praze židovským rodičům. Ačkoliv byla vychována jako katolička, později se dozvěděla o svém původu a zabití prarodičů nacisty. Rodina utekla do Anglie, kde chvíli žila. Madeleine se po válce vrátila domů, ale když Československo ovládli komunisté, prchla do USA, kde poznala novináře Josepha Albrighta a provdala se za něj.

Bývalá ministryně zahraničních věcí byla bojovnicí za lidská práva, dle Foxnews.com neuznávala politiku prezidenta Bushe a nebála se o tom mluvit. Během své kariéry byla také několikrát oceněna. Například Medaili svobody jí předal sám Barack Obama. Albright je také zodpovědná za přijetí Česka do NATO.

Madeleine bojovala s rakovinou, a ačkoliv už byl její stav špatný, stihla ještě napsat článek pro The New York Times, kde se zamyslela nad tím, že Rusko se dopouští chyby, když pořádá invazi na Ukrajinu. Rusko se prý bude muset potýkat se strašnými následky.

Uvidíme, zda měla pravdu. Jedno je však jisté: Svět přišel o výjimečnou ženu.

Zdroj: New York Times, Twitter, foxnews.com