Platy herců S tebou mě baví svět! Hlavní hvězdy filmu Šulcová, Václav Postránecký, Július Satinský spadali tehdy do nejpodřadnější kategorie

Českou herečku Janu Šulcovou (†76) asi nejvíce proslavila postava, kterou ztvárnila v kultovní komedii S tebou mě baví svět. A poté, co Českem a Slovenskem proletěla smutná zpráva o jejím náhlém úmrtí, se na veřejnost dostaly informace, o kterých dosud věděl málokdo. Takový honorář dostaly hvězdy legendárního filmu za natáčení!

Film S tebou mě baví svět patří mezi klasiku, která na televizních obrazovkách v období Vánoc prostě nesmí chybět. Komedie proslavila i herečku Janu Šulcovou, která v pátek náhle zemřela. A po její smrti začaly vyplouvat na povrch informace, které dosud věděl málokdo. Nejen o jejím životě, ale i o natáčení legendárního díla.

Údajně na něm hvězdy příliš nezbohatly. Po skončení natáčení dostali pouze 13 800 korun československých, což bylo v té době asi 5 platů. V roce 1983 si herci mohli o závratných částkách za jeden natáčecí den nechat jen zdát. Honoráře se určovaly podle tabulek, které přesně určovaly, kdo má na jakou částku nárok.

Umělci byli rozděleni do tří základních skupin – národní umělec dostal za natáčecí den 1 200 Kčs, zasloužilí umělci 800 Kčs a ostatní po 600 Kčs. A hlavní hvězdy filmu Šulcová, Václav Postránecký, Július Satinský, Pavel Nový, Eliška Balzerová a Zdena Studenková v té době spadali do třetí, nejpodřadnější kategorie, tedy i do té „nejlevnější“.

Každý z výše uvedených herců si tak za roli ve filmu S tebou mě baví svět vydělal přesně 13 800 Kč, píše Blesk. Průměrný měsíční plat v té době činil 2 765 korun a například kilo rýže stálo 10 korun. A děti, které jsou nedílnou součástí děje, dostaly za celé natáčení jen 3 tisíce.

Zajímavé je také to, že režisérka a scénáristka Marie Poledňáková dostala na natáčení 3 900 000 korun, a přestože se snažila ušetřit co nejvíce, nakonec tuto hranici překročila o 10 %. To však byl problém a musela zaplatit pokutu z vlastních peněz.

Zdroj: Blesk