Petr Pavel o tom, jak vnímá zvolení a co pro něj podpora voličů znamená. Svěřil se, že si SMSkoval s Andrejem Babišem

Petr Pavel se v rozhovoru pro Reflex, přímo pro Prostor X, otevřeně rozmluvil o tom, co pro něj post prezidenta znamená a jak vnímá tak velkou podporu lidí. Co pro ně má v plánu udělat?

V rozhovoru s Čestmírem Strakatým, moderátorem Prostoru X, si Petr Pavel otevřeně promluvil o svých pocitech. „Já to samozřejmě vnímám. Bylo toho z hlediska vjemů dojmů a emocí za ten den hodně, ale nemůžu říct, že bych se s tím nedokázal vypořádat.“

Sám říká, že taková obrovská podpora může člověka přivést do rozpaků. Dle prezidenta to není jen o podpoře a stiscích rukou, mávání na náměstích. Velmi dobře si uvědomuje, že lidé volili s velkou nadějí a velkým očekáváním a ta očekávání musí být nějak naplněná.

Nechal se slyšet, že sám zřejmě naplnil to, co lidem chybělo. A to i navzdor odsuzujícím analýzám, kdy to mělo jít se společností od desíti k pěti, což zřejmě značilo Babišovy voliče. Je rád, že je spousta lidí, kterým na hodnotách záleží a kterým už vadil způsob zastrašování a chtěli změnu.

Petr Pavel si dokonce s Andrejem Babišem psal. Tedy Andrej Babiš napsal panu prezidentovi SMS, kde mu gratuloval k výsledku a popřál mu, aby byl dobrým prezidentem všem obyvatelům naší země – tedy i těm, kteří jej nevolili. Petr Pavel mu odepsal, že za to děkuje a byl by moc rád, kdyby se jejich vztahy nesly v duchu posledních dvou debat, aby došlo k přínosu.

Sám přiznává, že je opravdu připraven komunikovat se všemi, kteří budou mít reálný zájem na tom věci posunout dopředu a pokud toho bude schopen i Andrej Babiš, tak Petr Pavel je toho schopný už nyní. Je připraven mluvit o tom, jak sám Andrej Babiš říkal, že jej vláda neposlouchá a že nenaslouchá jejich návrhům. Je schopný to všechno s ním probrat.

Petr Pavel si je vědom pravomocí, které jako prezident má. Dodává, že francouzský systém dává větší možnosti než třeba Česká republika. Dle Wikipedie právě francouzská hlava státu je volena na pět let, předtím to bylo sedm. Jmenuje také předsedu vlády a na jeho návrh vládu. Je předsedou Rady ministrů a dalších důležitých institucí, je také vrchním velitelem ozbrojených sil, což v České republice není.

Náš nově zvolený prezident si velmi dobře uvědomuje, že v našem státě má jeho post spíše mediační roli. Sám tedy říká, proč by nemohl postupovat jako ten, kdo bude usměrňovat vášně a zabývat se tím, že se budou snažit smysluplně dohodnout na fungujícím řešení. Uvidíme, zdali se všechno povede podle jeho snah.

Zdroj: Petr Pavel, Wikipedie, Reflex