Oscaři 2023 už mají své majitele: jedna kategorie přepsala dějiny. Titul získala poprvé asijská herečka

95. udílení slavných Oscarů se konalo v neděli večer v Hollywoodu. Večerem provázel moderátor Jimmy Kimmel, jež na úvod předvedl téměř reálný seskok padákem. Letošní udílení cen Akademie však zapsalo do historie velké prvenství v kategorii herečka v hlavní roli…

Hvězda filmu Všechno, všude, najednou, herečka Michelle Yeoh, mluvila celou sezónu o překážkách, kterým ona i další barevní lidé v Hollywoodu čelili. Právě ona získala na nedělním ceremoniálu Oscara za nejlepší ženský herecký výkon za roli utrápené manželky, matky a majitelky prádelny, jejíž život se obrátí vzhůru nohama. Jak napsal magazín ABC13, díky tomuto vítězství se stala první asijskou hvězdou, která získala cenu pro nejlepší herečku v 95leté historii udílení Oscarů.

,,Pro všechny malé chlapce a dívky, kteří sledují dnešní večer, je to maják naděje a možností,“ řekla Yeoh při přebírání ceny, jak napsal deník NYTimes. ,,Je to důkaz, že sny – velké sny a sny se plní. A dámy, nenechte si od nikoho namluvit, že jste někdy za zenitem. Nikdy se nevzdávejte,“ citoval dále deník NYTimes herečku, jež je původem z Malajsie.

Největší konkurenci Yeoh přitom byla herečka Cate Blanchett, která získala cenu pro nejlepší herečku na cenách BAFTA za výkon ve filmu Tár a byla považována za opravdu silnou soupeřku. Uvidíme, zda Michelle Yeoh zůstane v budoucnu jediná držitelka Oscara, nebo jí zástupci asijského kontinentu budou následovat.

Zdroj: Ny Times, ABC13