Opuštěné soukromé letadlo Elvise Presleyho našlo majitele: Stálo ho milióny

Už dlouhých 40 let leží letoun Lockheed 1329 JetStar, který vlastnil Elvis Presley, opuštěný v poušti. Ale zdá se, že se to brzy změní. Soukromé letadlo bylo nedávno vydraženo za v přepočtu zhruba 5,8 miliónů korun. Překvapivě trvalo pouhé dvě minuty, než byl letoun prodán, přestože je z části zničen.

Elvis koupil červenostříbrný JetStar v roce 1976, rok před svou smrtí, za 840 000 dolarů, což zhruba činí 18 miliónů korun, uvádí Daily Expres. V dobách své největší slávy mohl luxusní letoun přepravovat devět cestujících a tři členy posádky a měl maximální rychlost přes 900 km/h. Bylo také schopné uletět 4023 kilometrů. Nicméně po letech strávených v poušti už luxusní interiér není tím, čím býval.

Uvnitř najdete nábytek z červeného sametu, karmínové koberce a pozlacené kování, které si vybral sám Elvis. První pokus předchozího majitele Jima Gagliardiho prodat letadlo přišel v srpnu 2022 s aukční společností Kruse GWS Auctions, nepodařilo se jim však přilákat jediného kupce. „Plánoval jsem to jako druh reklamy, aby lidé přišli a podívali se na něj,“ vysvětlil podle deníku Marca.

Nový majitel, James E. Webb, 43letý samozvaný „fanatik do letadel“, tvrdil, že kolem prodeje došlo k dramatu, nakonec se však letounu dočkal. Webb viděl, že je to příležitost vlastnit kus historie a rock’n’rollového dědictví. Nyní musí překonat logistický problém s přesunem letadla, které nebylo ani ukázáno v aukci, jelikož leží uvízlé v poušti. A co je horší, jeho čtyři motory spolu s většinou přístrojového vybavení kokpitu byly před lety odstraněny, takže pro přepravu z pouště musí být rozebráno.

Zdroje: Daily Expres, Marca