Nizozemská Princezna Amalia čelí velkému strachu: Obavy o bezpečnost ji donutily opustit studentský domov

Nizozemský král a královna prozradili, že jejich osmnáctiletá dcera se již nemůže volně pohybovat kvůli možnému únosu. Princezna Amalia se odstěhovala ze svého studentského ubytování v Amsterdamu a vrátila se domů do Haagu.

Princezna Amalia nyní navštěvuje online přednášky na univerzitě, kde studuje. Král Vilém-Alexandr řekl, že se jedná o velmi náročnou situaci, zatímco jeho žena královna Máxima dodala, že princezna nesmí opustit dům. „Má to obrovské důsledky pro její život. Znamená to, že nežije v Amsterodamu a také že nemůže skutečně vycházet ven,“ prohlásila královna, jak uvádí BBC.

Královně Maximě se leskly oči, když popisovala, jaké těžké následky to pro princeznu bude mít. „Neexistuje pro ni studentský život, jaký mají ostatní,“ dodala. Princezna Amalia a nizozemský premiér Mark Rutte se podle informací objevili ve sděleních organizovaného zločinu, která naznačovala, že se mohou stát jejich terčem, doplnil deník BBC.

Princezna je vášnivou žokejkou, má koně jménem Mojito a během letních prázdnin, kdy pracovala v plážovém baru ve Scheveningenu, dostala přezdívku Koktejlová královna. V autobiografii vydané u příležitosti jejích 18. narozenin se princezna Amalia svěřila se svým duševním zdravím a uvedla, že často navštěvuje terapeuta, uvádí News Sky. Ještě ani neuběhla polovina prvního semestru a zpravodajská zpráva znamenala, že princezna byla nucena opustit tento pohodový studentský život.

Její rodina doufá, že zesílená bezpečnostní opatření jsou jen dočasná. Královna Maxima řekla novinářům, že je hrdá na to, jak princezna Amalia vše zvládá, a vzdala hold její statečnosti. Bývalá ekonomka argentinského původu zdůraznila, že Amalia stále navštěvuje univerzitu a dokonce se jí podařilo zažertovat o tom, že možná dostává opravdu dobré známky, píše News Sky.

Je velmi vzácné, aby královská rodina nebo vládní představitelé hovořili o bezpečnostních otázkách. Princezna Amalia se loni vzdala královského kapesného, které jí přísluší, do doby, než začne naplno plnit královské povinnosti. Po dosažení dospělosti jí měl plynout ze státní kasy příspěvek 1,6 milionu eur (39,4 milionu korun) ročně.

Zdroje: BBCNews Sky