Monika Lewinská slaví 50 let. Tak vypadá dnes. Skandál Lewinskou zahnal do samoty

Američanka Monica Lewinská je známá díky vyšetřování sexuální aféry bývalého prezidenta USA Billa Clintona (76). Kvůli této aféře čelil Clinton, který byl prezidentem v letech 1993-2001, jako druhý prezident USA řízení o impeachmentu. Ústavní stížnosti však nakonec odolal. Brunetce bude o víkendu 50 let, psal magazín People.

Informace o sexuálním poměru mezi Clintonem a bývalou stážistkou v Bílém domě se v médiích objevily v lednu 1998. Během celého roku, kdy aféra plnila titulní stránky novin, se Clinton kromě podpory své manželky Hillary těšil i nebývalé podpoře veřejnosti. Dvě třetiny Američanů byly během vyšetřování proti jeho sesazení, přestože už tehdy bylo jasné, že prezident v této věci nemluvil vždy pravdu. Clinton se ke křivé přísaze přiznal v lednu 2001 – v poslední den svého působení v úřadu.

V případu vyšetřovatelé do nejmenších podrobností zkoumali prezidentovy kontakty se stážistkou. Chtěli dokázat, že Clinton ve své výpovědi lhal, když tvrdil, že s Lewinskou neměl „sexuální vztah“. Jako důkaz použili také šaty, na nichž testy DNA prokázaly Clintonovo sperma. To, co se vyšetřovatelům nepodařilo, nakonec potvrdil sám prezident. Clinton ve svých pamětech, vydaných v roce 2004, uvedl, že „nevhodný vztah“ začal během stresu ze státní rozpočtové krize na konci roku 1995.

Clinton byl však potrestán pouze symbolicky pětiletým zákazem výkonu právnické praxe v Arkansasu a pokutou v přepočtu 540 000 korun. Pro Lewinskou však byly důsledky skandálu neblahé. „Ocitla jsem se sama. Velmi osamělá, sama přede všemi. Opuštěná většinou klíčových postav té krize, které mě dobře a důvěrně znaly. Všichni jsme se shodli, že jsem udělala chyby. Ale plavat v moři samoty bylo děsivé,“ řekla.

Lewinská vystudovala psychologii na Lewis-Clark State College (LCSC) a v roce 1995 nastoupila do Bílého domu jako stážistka. O svém vztahu s Clintonem poprvé veřejně promluvila v roce 2014. V současnosti je aktivistkou bojující proti kyberšikaně a v minulosti také navrhovala kabelky. V roce 2006 dokončila studium sociální psychologie na London School of Economics (LSE). Její životní příběh byl také námětem třetí řady televizního seriálu American Crime Story.

Zdroj: People