Milena Dvorská by dnes oslavila 85. narozeniny. Národ ji miloval, dcera nenáviděla. Nepřišla jí ani na pohřeb…

Herečka Milena Dvorská by dnes oslavila 85. narozeniny. Poprvé si zahrála ve snímku Byl jednou jeden král, kde hrála krásnou princeznu Marušku. Pojďme společně krátce nahlédnout do jejího života a připomenout si ji.

Už od dětství Milenu zajímalo divadlo a vystupovala u ochotníků. I přesto studovala na zdravotnické škole a měla se stát zdravotní sestrou. Život jí změnil Jan Werich, který ji kdysi viděl při vystoupení v Prostějově a když se měla natáčet pohádka Byl jednou jeden král, měl jasno. Chtěl, aby princeznu Marušku hrála právě Milena Dvorská.

Od těch dob vystudovala DAMU, stala se členkou divadla F. L. Buriana a na svém kontě měla neskutečné množství rolí. Hrála už od roku 1954 až do své smrti a některé roky se účastnila dokonce několikero natáčení. Když ve svých 71 letech zemřela, znal ji celý národ jako talentovanou a krásnou herečku.

Milena Dvorská se poprvé zamilovala již na studiích DAMU, kdy se objektem jejího zájmu stal bulharský student režie Orfei Cokov. Jejich vztah však nevydržel, přestože s ním Milena otěhotněla. On se toužil vrátit do vlasti a herečka zůstala v Čechách s miminkem sama. V rozhovoru Idnes se dva roky před svou smrtí Dvorská svěřila, že už byla její první láska v té době po smrti.

Dceru Lucii nakonec hereččina matka, protože Milena se věnovala své kariéře. Sama bydlela v Praze a teprve, když se herečka vdala za Josefa Krause, vzala si dceru k sobě. S nevlastním bratrem, který byl o devět let mladší, prý vycházela velmi dobře a byla za něj šťastná.

Strasti s dcerou tak Milena zažívala až v dospělosti, kdy se Lucie zamilovala do muže, který založil sektu pod jménem Parsifal s tím, že spasí svět. Lucie mu porodila osm dětí a pobývala různě po Evropě. Lucie se stala slavná ne díky své matce, ale právě kvůli manželovi, který podle Idnes vyděsil kdysi celé Česko a nastínil, jak hrůzně fungují sekty. Lucie se s matkou právě kvůli svému manželovi neshodla, a dokonce jí nepřišla ani na pohřeb.

„Když jsem v kině poprvé uviděl pohádku Byl jednou jeden král, zamiloval jsem se do Marušky. Jakmile jsem zjistil, že její představitelka Milena Dvorská studuje na DAMU, podal jsem si tam přihlášku, abych jí mohl být nablízku. Na to první osobní setkání do konce života nezapomenu. Potkal jsem ji na chodbě, s obrovskou úctou, respektem a něžností ji oslovil, ona mě poslala do hajzlu a tím moje platonická láska skončila,“ svěřil se Jiří Krampol v rozhovoru pro Prima Ženy. Věříme, že nejen herec Jiří Krampol, ale i mnozí diváci si na herečku dnes vzpomenout a třeba si pustí nějaký film, ve kterém ukázala svůj talent.

Zdroj: Prima Ženy, Wikipedie, Idnes, ČSFD