Michael J. Fox: Parkinsonovu chorobu jsem zkoušel přepít. Smrtelnou diagnózu se dozvěděl v 29 letech

Michael J. Fox, u nás známý především z filmové trilogie Návrat do budoucnosti, přiznává, že se mu pití vymklo z rukou, když se jím snažil záměrně otupit svou mysl. Chtěl se tak zbavit nepříjemných myšlenek na diagnózu Parkinsonovy choroby.

Oblíbenému kanadsko-americkému herci bylo pouhých 29 let, když mu byla tato degenerativní choroba diagnostikována. Jak připomíná deník Daily Mail, první příznaky, zejména bezděčné záškuby prstů na rukou, se u něj objevily během natáčení romantické komedie Doktor Hollywood v roce 1991.

Herec teď přiznává, že si celý rok odmítal diagnózu připustit, což vedlo k vyšší konzumaci alkoholu a také nevyhnutelnému napětí v jeho manželství s herečkou Tracy Pollanovou. Jednašedesátiletý Michael v novém filmovém dokumentu vzpomíná: „Chtěl jsem si nalhávat, že se nic neděje, že jsem zdravý. Pil jsem, abych otupil myšlenky. V té době jsem nedokázal být oporou Tracy, která se musela starat o naše malá dvojčata.“

Problémy s alkoholem měl Michael J. Fox přitom už v době, kdy jeho kariéra v letech před diagnózou nabrala na obrátkách – mladistvě vyhlížející herec se sice prosadil v Hollywoodu, zároveň ale bojoval s démony v zákulisí. „Ano, byl jsem alkoholik,“ říká dnes otevřeně.

V nedávném rozhovoru pro CBS Sunday Mornings Fox promluvil o svém aktuálním zdravotním stavu a bolestivé realitě života s progresivní poruchou. „Nepromarnil jste žádnou ze svých šancí, ale v určitém okamžiku vás Parkinson definitivně dostihne, nebo ne?“ zeptala se ho moderátorka zcela bez okolků. „Jo, už to buší na dveře,“ odpověděl otec čtyř dětí. „Nebudu lhát, bude to bolet.“

Přejeme Michaelovi, ať si dá Parkinson ještě hodně na čas.

Zdroje: Daily Mail, CBS Sunday Mornings