Lidé hlásící se k transsexualitě se bouří proti výrokům Saskie Burešové

Celou tuto kauzu odstartoval jeden díl show Máme rádi Česko, ve kterém herec Vojta Kotek (34) pronesl historku o moderátorce Saskii Burešové (75). V ní vyprávěl o jednom Američanovi, který moderátorku označil za „transčlověka“. To pobouřilo nejen diváky a fanoušky moderátorky, ale nakonec také samotnou Burešovou.

Ta původně kývla na to, že jí bude veřejná omluva v televizi společně s předáním kytice od Kotka stačit, uvedl web Stars24. Nakonec si to rozmyslela a rozhodla se o tom rozhovořit v pořadu Face to Face. „Mě to neponížilo, duševní buranství mě nemůže ponížit. On to nemyslel zle, ale je hloupej, to je otázka inteligence,“ řekla.

Její blízcí jí údajně také telefonovali s tím, že ji herec sprostě urazil a neměla by si to nechat líbit. A tak nakonec svou účast v pořadu, v němž mělo dojít k omluvě, odvolala a vyjádřila se, že pro takovéto urážky jedna omluva a květiny nebudou stačit.

Na její dotčenou reakci však reagovali také lidé, kteří se k transsexualitě hlásí. Mezi nimi byla také herečka Lucie Brychtová (47), jež sama proměnou z muže na ženu prošla. „Paní Saskio, být trans není dehonestující!“ vyjádřila se podle webu Aha!.

„A myslí si to většina vyspělého západního světa. Naopak dehonestováni se můžeme cítit my, trans lidé, když o nás zástupci většinové populace hovoří jako o zrůdách, úchylech, lidech hodných svrženích ze skály. Nebo nám říkají výsměšně transky…“ dodala a odkázala na to, že pojem „transky“ použila samotná Burešová.

„Vaše rozhořčení z dehonestace bych pochopila, kdyby vás srovnali s vrahem, zlodějem, lhářem, psychopatem, hlupákem atd. Ale rád abych vám řekla, že v tom atd. trans lidé nejsou!“ dodala.

Zdroj: Aha!, Stars24