Legendární pan Tau. Přežil mrtvici, infarkt i rakovinu

Na pana Tau si smrt brousila zuby pořádně dlouho. Legendární pan Tau, herec Otto Šimánek, překonal infarkt, pak mrtvici a dostal ještě navíc rakovinu střev.

Otto Šimánek se narodil 28. dubna 1925. Vyučil se elektrotechnikem, ale táhlo ho to také k divadlu, kterému se začal věnovat jako ochotník. Kromě samotného herectví se věnoval i pantomimě.

Před kamery se dostal koncem 40. let a účinkoval v množství inscenací, filmů a seriálů. Objevil se například ve snímcích zítra a pozítří, Baron Prášil, Smrt si říká Engelchen, Kdo chce zabít Jesi?, Světáci, Pane, vy jste vdova!, Zítra vstanu a oparů se čajem, Lucie, postrach ulice a mnoha dalších.

Diváci jej však znají hlavně jako jednu jedinou postavu, pro všechny je to prostě Pan Tau – pán s černým kloboukem a deštníkem, oblečený v obleku s bílou květinou v klopě. A když dvakrát poklepal po klobouku, děly se věci … Šlo o projekt v německé koprodukci.

Herec během svého života prodělal masivní oboustranný infarkt. Později dostal mozkovou mrtvici. Přesto své zdraví zanedbával. „Přede mnou předstíral, že nekouří, protože já jsem se ho snažila hlídat. No ale pak jsem zjistila, že chodí tajně kouřit k sousedům. A nakonec ho dostala rakovina,“ řekla kdysi jeho druhá manželka Ludmila v dokumentu České televize Příběhy slavných.

K lékaři šel Šimánek až v poslední chvíli a okamžitě absolvoval operaci. Potom i druhou. No doktoři mu nedávali velké naděje. „Týden předtím, než zemřel, mi volal jeho velký fanoušek z Německa, že mu tam zařídil perfektní ošetření, perfektní operaci. Říkal, že tam ho z toho určitě dostanou a že si pro něj jde z Mnichova do Prahy. Měla jsem jen u lékařů zařídit, aby ho převezli, že ho zachrání,“ prozradila vdova.

Jenže herec upadl do kómatu a o 7 dní zemřel. Otto Šimánek odešel z tohoto světa 8. května 1992.