Královnu Raniju s manželem přijal papež. Ale proč byla v černém?

Jordánská královna Ranija včera ve Vatikánu po boku svého manžela krále Abdulláha II. bin Al Husajna oplývala půvabem. Jak si všímá Daily Mail, 52letá královská choť a čtyřnásobná matka si na audienci u papeže Františka v Apoštolském paláci oblékla černé šaty s bílou mašlí kolem pasu a průsvitný bílý šátek přehozený přes vlasy a kolem ramen.

Britský Express se zvědavě ptá, proč královna nebyla oblečena celá v bílém, jako jiné královské manželky během přijetí u Svatého otce.

Odpověď je velmi zajímavá. Obecně je to tak, že před papežem by se měly všechny ženy objevit pouze v černém a se zakrytou hlavou. Jediná výjimka, tzv. „bílé privilegium“ („il privilegio del bianco“), se vztahuje na katolické královny a princezny. Nikoliv tedy na královnu převážně muslimského Jordánska. Ale např. ani britská královna, coby protestantka, před papeže nemohla předstoupit v bílém.

Dnes tedy toto privilegium platí pouze pro bývalou španělskou královnu Sofii a její snachu, královnu Letizii, bývalou belgickou královnu Paolu a její snachu, královnu Mathilde, lucemburskou velkovévodkyni Marii Teresu, neapolskou kněžnu Marinu Doriu (snachu posledního italského krále Umberta II.) a monackou kněžnu Charlene.

Ty se ale mají!

Zdroje: Daily Mail, Express