Král Karel III. udělal s vystěhováním Harryho a Meghan chybu. Postavil se proti přání královny, říká odbornice

Princ Harry a Meghan Markle potvrdili, že byli požádáni o vystěhování z Frogmore Cottage. Podle královské historičky a expertky doktorky Tessy Dunlop je Karlovo rozhodnutí hrozné, píše deník Mirror.

Král Karel udělal velkou chybu, když požádal prince Harryho a Meghan Markle, aby opustili Frogmore Cottage, a údajně ji nabídl princi Andrewovi, tvrdí královská expertka. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu potvrdili, že byli požádáni o vystěhování ze svého domova ve Velké Británii, jak jsme psali zde. Domov byl prý nyní nabídnut zneuctěnému princi Andrewovi. Jeho Veličenstvo učinilo mimořádný krok a požádalo Harryho a Meghan, aby nadobro opustili své britské zázemí, a to po zveřejnění Harryho výbušných pamětí Spare (česky Náhradník).

Podle královské odbornice a historičky doktorky Tessy Dunlop se mnozí ve Spojeném království zaradovali, když se dozvěděli o králově tvrdém postoji vůči Sussexům. Domnívá se však, že tento krok je v rozporu s kroky jeho zesnulé matky královny Alžběty II., která se snažila Harryho udržet na palubě – a dodává, že to nevypadá dobře.

Deníku Mirror řekla: „Reakce Británie na tuto zprávu byla vcelku radostná. Na jednu stranu je to pochopitelné. Princ Harry právě vrhl několik slovních granátů na svou rodinu a bývalou instituci, ke které patřil. Učinil tak však z pozice slabého, udělal to zvenčí, s bolestí a pocitem, že je odsunut na vedlejší kolej.“ Dále dodala, že sebevědomá monarchie by tuto bouři ustála. S korunovací za rohem má král podle ní na práci větší věci. Místo toho však král Karel vystěhováním manželů z královnina velkorysého daru Frogmore Cottage jde přímo proti smířlivému stylu zesnulého Jejího Veličenstva.

Co je podle expertky snad nejhorší, je to, že spojil problém Sussexů s problémem prince Andrewa tím, že požádal prince Andrewa, aby se vzdal svého většího domu, Royal Lodge, a přestěhoval se do Frogmore Cottage. To byla veliká chyba a nevypadá to pro něj vůbec dobře. A přestože Dunlop připouští, že veřejné mínění v této zemi může být na králově straně, tento krok by mohl monarchii oslabit – a to jen několik týdnů před korunovací. Sama dodala: „Zesnulá královna se usilovně snažila udržet Harryho na palubě. Frogmore Cottage byla součástí tohoto balíčku. Podobně shovívavá byla i k Andrewovi.“

Dunlop se domnívá, že Charles ve snaze vtisknout své vládě autoritu tyto snahy zmařil a tím, že spojil oddělené záležitosti Harryho a Andrewa skrze Frogmore Cottage, to vypadá, že jejich králi záleží více na jeho zneuctěném bratrovi než na jeho konfliktním synovi a snaše. Ačkoli je veřejné mínění v současné době na králově straně, v mezinárodním měřítku tento krok snižuje význam monarchie jen několik týdnů předtím, než budou rozeslány pozvánky na největší britský státní obřad roku 2023, korunovaci. Nepředpokládá se, že by princ Harry a Meghan po této události dostali na tento obřad pozvánky.

Zdroj: Mirror