Král Karel a jeho trnitá cesta na trůn: Podvádění, rozvod a tragédie

Stal se snad nejdéle čekajícím následníkem trůnu a mnozí si už mysleli, možná i trochu doufali, že koruna připadne přímo jeho synovi. Princ Charles, dnes už král Karel III., se však nepochybně zapsal do dějin. Jaký vlastně je a čeho dosáhl za téměř 75 let svého života? 

Charles Philip Arthur George se narodil 14. listopadu 1948 jako prvorozený syn královny Alžběty II. Přestože už od jeho narození bylo jasné, že se jednoho dne stane králem, strávil na pozici čekatele rekordně dlouhou dobu. Jeho matka vládla neuvěřitelných 70 let a těšila se velké oblibě, kterou Charles ani zdaleka nedosahuje. Po studiích, které ukončil na Trinity College v Cambridge titulem Bachelor of Arts, sloužil v Královském letectví a Královském námořnictvu a následně v roce 1981 uzavřel manželství s lady Dianou Spencerovou. Ta se stala nejen matkou jeho dvou synů, Williama a Harryho, ale také „královnou lidských srdcí“.

Rozvedený princ a tragédie

Avšak Charlesovy mimomanželské aféry a nefunkční vztah s Dianou nakonec vedly k rozvodu, což mu na popularitě rozhodně nepřidalo. V roce 1997 navíc Diana tragicky zahynula při autonehodě a celý svět se zahalil do smutku. Když se pak v roce 2005 oženil se svou dlouholetou milenkou Camillou Parker Bowlesovou, trvalo dlouho, než ji lidé přijali. Právě tyto soukromé aféry zapříčinily, že i přes všechny jeho charitativní aktivity k němu Britové stále přistupují s určitou odměřeností.
Charlesi, princ s dobrým srdcem?

Již v roce 1976 Charles založil organizaci The Prince’s Trust na pomoc mladým zranitelným lidem, všechny své charitativní projekty poté zastřešil organizací The Prince’s Charities. Aktivně se také podílí na ochraně historických budov, mezi jeho studijní předměty totiž patřila archeologie, antropologie a historie. Řadí se také mezi velké ochránce životního prostředí a velmi podporuje ekologické hospodářství.

Léta si poctivě plnil své povinnosti následníka trůnu, přesto se teď, když 6. května 2023 skutečně usedl na trůn, lidé ptají, jakým bude panovníkem. Filmový dokument Roděný král – Život Karla III. se zaměřuje právě na to, zda a jak se bývalý princ z Walesu dokáže přizpůsobit roli vládce Spojeného království. Přehledně také mapuje, jaké stopy po sobě zanechal dnes již král Karel III. za dobu, kdy byl korunním princem.