Konečně se dočkáme oblíbených seriálů a filmů! Hollywoodští herci se vrátí do práce

Vyjednávací tým hereckého svazu dosáhl předběžné dohody se skupinou zastupující filmová studia a streamovacích služeb. Ukončila tak historická nejdelší stávka, která začala 14. července.

Stávka v Americe po 118 dnech dnech skončila
Americká federace televizních a rozhlasových umělců (SAG-AFTRA) se svými 160 000 členy se dohodla na nové tříleté smlouvě s Aliancí filmových a televizních producentů (AMPTP), která zastupuje osm hlavních studií a streamerů včetně Disney, Warner Bros. Discovery, Amazon i Netflix.

„Jsme nadšeni a hrdí, že vám můžeme říci, že televizní a divadelní vyjednávací výbor dnes jednomyslně odhlasoval schválení předběžné dohody s AMPTP,“ oznámila SAG-AFTRA ve vyjádření zaslaném médiím a všem svým členům. Od 9. listopadu je tak stávka oficiálně ukončena a demonstrací jsou pozastaveny. Dohoda umožní televizním a filmovým studiím obnovit produkci televizních pořadů a filmů, která byla za posledních šest měsíců z velké části pozastavena.

Stávka postihla přibližně 60 tisíc členů odborů. Herci a herečky se po formálním schválení dohody opět mohou postavit před kamery a propagovat filmy na červených kobercích, filmových festivalech, v televizních talkšou a podobně.

Finanční pomocí hercům přispěli i herci Clooney, Streep či DiCaprio
Světové celebrity Meryl Streep, George Clooney, Julia Roberts, Matt Damon, Leonardo DiCaprio, Nicole Kidman a Ryan Reynolds přispěly každý ve výši 1 milionu dolarů nebo více, přičemž jejich finanční dary poputovaly do nouzového fondu na podporu stávkujících kolegů herců a spisovatelů v Hollywoodu.

„V této stávkové akci mám to štěstí, že můžu podpořit ty, kteří dlouhodobě bojují proti Goliášovi. Budeme stát pevně spolu. Sama si pamatuji dny, kdy jsem pracovala jako servírka, uklízečka, sekretářka, dokonce jsem byla i nezaměstnaná,“ nechala se slyšet Meryl Streep, vítězka několika Oscarů.

Clooney a jeho manželka Amal darovali fondu více než 1 milion amerických dolarů. „Jsem hrdý na to, že můžu podpořit nadaci SAG-AFTRA a své kolegy herce, kteří za nás všechny bojují,“ řekl herec. „Je čas, aby jim naše generace něco vrátila zpět.“

Samotná stávka hollywoodských herců a scénáristů byla tím největším a nejdelším od roku 1960, kdy fungování na dlouhou dobu zastavila velká část zábavního průmyslu. Od května 2023 tisíce odborově organizovaných televizních a filmových spisovatelů a scénáristů opustily svou práci kvůli obavám o výdělky a licenční poplatky, kvůli ochraně před masovou ztrátou práce svých zaměstnanců a stále více oblíbenějšímu využívání umělé inteligence v různých pracovních procesech.

Stávka dramaticky vzrostla v červenci, kdy se k ní přidaly desetitisíce herců a hereček ze Screen Actors Guild a zastavily se téměř všechny hollywoodské produkce.