Kdo rozesmál celou smuteční síň a co vzkazují kolegové do nebe Josefu Abrhámovi?

Nastal den, kdy se na vždy loučíme s hereckou legendou Josefem Abrhámem. Pohřeb si nenechala ujít celá řada osobností. Kdo na pohřbu promluvil, kdo rozesmál smuteční síň a jaké vzpomínky se objevují v kondolenční knize? A proč byl pohřeb naplánován právě na 6. června?

Ve třináct hodin začala v kostele na Spořilově mše a kostelem se rozezněla trubka v rukách Laca Decziho. Ten byl podle deníku Blesk Abrhámovým oblíbencem.

Rodina je usazena v první řadě a na Abrhámovi mladším je znát velký smutek a nervové vypětí. Zádušní mši vedli kněží z katolické i evangelické církve, přímluvy pronesla moderátorka Daniela Drtinová.

Na konci mše se slova ujala Dagmar Havlová, která byla dlouholetou přítelkyní Josefa i Libušky. „Malý Pepa mě požádal, abych tady zavzpomínala na Josefa, a pokud možno, aby to byla veselá vzpomínka. Mé první setkání s velkým Pepou bylo ve filmu Holka na zabití, tehdy mě jeho malá vnučka poprosila, abych dohlédla na to, aby nekoukal po holkách, a nekoukal. V průběhu několika let jsem si s Josefem zahrála v několika filmech, hrál s noblesou.“

„Pepa miloval kromě jazzu operetu, což mě u tak velkého vyznavače klasiky udivovalo.“ Pokračovala Havlová „Nezapomněla jsem na jeho oblíbený vtip: Nebylo možné pachateli sejmout otisky prstů, protože na co sáhl, to ukradl. Často jsme mluvili o jeho prarodičích a rodičích. Můj muž Václav Havel ho obsadil do filmu Odcházení a v té době už byl uzavřený do sebe. Josef mluvil v katedrále sv. Víta, kde měl můj muž mši.“

„Malý Pepa mě požádal, aby tohle rozloučení bylo veselé a neplakali, půjde to těžko. Nemám tak děravou paměť jako Dáša, ale já si vzpomínám na historku, kterou jsi mi povídal před dvěma roky. Maminka tě vystrojila a ty jsi se podíval do zrcadla a řekl jsi: Pepa je fešák,“ pronesla na pohřbu Eliška Balzerová.

„Tohle datum 6. června není náhodné, v tento den před rokem jsme oslavovali její narozeniny, bylo to den předtím než nastoupila do nemocnice na plánovaný zákrok a zemřela,“ prozradila Balzerová.

Iva popsala, jak byl Josef zábavný a jak rád bavil lidi i tím, když třeba na veřejné pláži pantomimou předváděl topícího.

„Děkuji ti za tvé herecké partnerství a za to, že jsem tě mohla poznat jako báječného člověka. Cudného, zábavného a s noblesou,” ukončila svou řeč Iva Janžurová. Ta vzpomínala na to, jak rád bavil Abrahám všechny okolo. A také ona rozesmála celý kostel včetně kněžích, když jí z řečnického pultu popadaly papírky s připravenou řečí a herečka se do svého vyprávění následně pořádně zamotala.

Nakonec promluvil také Jan Kačer, kterého smrt herce i dřívější odchod jeho lásky Libušky doslova zdrtila.

Zdroje: Blesk, Instagram