Katka Žbirková o druhých Vánocích bez Mekyho. Dojemná slova, ze kterých tečou slzy

Druhé nejsmutnější Vánoce zažije Katka Žbirková, vdova po výjimečném zpěvákovi. Jaké zvyky dodržovali během nejkrásnějších svátků roku? A jak je stráví bez něj?

Češka Katka Žbirková (56) se s Mekym (†69) poznala jako mladá novinářka, když za ním přišla udělat rozhovor. S legendárním muzikantem, skladatelem a zpěvákem žila více než třicet let. A přestože její milovaný muž před dvěma lety nečekaně zemřel, jejich láska žije. „Taková láska neumírá,“ říká činorodá Katka, která nadále živí Mekyho vzkaz. Aby na jeho skladby lidé nezapomněli.

Období po smrti manžela bylo pro ni psychicky náročné. Vždyť byl nejen její osudovou láskou, ale i nejlepším přítelem, který u ní stál po celou dobu a vzájemně se podporovali. Prožívali spolu všechny chvíle, ty méně pěkné, ale také krásné. Takovými pro ně byly vždy Vánoce v kruhu rodiny.

Letošní Vánoce stráví Katka v rodinném kruhu – se svou mamkou, dcerou Lindou, synem Davidem a jeho přítelkyní. Když jí Meky žil, o Vánocích dodržovali kombinaci českých a slovenských tradic. „Většinou jsme byli s dětmi u mých rodičů. A ty české Vánoce se moc od slovenských neliší,“ zavzpomínala.

Katka je velký milovník zelňačky, ale tu si užívá pouze na Slovensku. „Prosila jsem tady v Košicích známých, aby mi ji uvařili,“ říkala nám se šibalským úsměvem během našeho rozhovoru při otevírání výstavy o jejím manželovi ve Východoslovenském muzeu. Dodala, že v Čechách se během vánočních svátků zelňačka ve většině domácnostech nepřipravuje: „Ale je to moje oblíbené jídlo.“ Bramborový salát a ryba je u nich samozřejmostí. Stejně jako pečení vánočních zákusků. „Moje mamka byla fantastická kuchařka, Meky měl její kuchyni hrozně rád. Pochází z jižních Čech, ale už se jí nechce vařit,“ smála se.

Zdroj: pluska.sk