J. K. Rowlingová dala jasnou odpověď na to, zda se bojí, že bude označena za transfobní: Je mi to fuk

Harry Potter je jednou z nejslavnějších literárních sérií na světě a autorka této skvělé ságy, J. K. Rowlingová je považována za jednu z nejprestižnějších spisovatelek všech dob. Již několik let je však zapletená do kontroverze kvůli boji proti online radikálním transgender aktivistům.

Před třemi lety napsala sérii tweetů poté, co jeden článek označoval ženy jako „lidi, kteří menstruují“. Právě toto označení spisovatelku zarazilo a tázala se, zda se pro ně vytvoří i nové slovo, protože to jsou podle ní jednoznačně ženy. „Lidé, kteří mají menstruaci. Jsem si jistá, že pro tyto lidi existovalo slovo. Pomozte mi někdo,“ napsala tehdy. Poté se strhla vlna kritiky, protože pohlaví jako gender se prý utvoří v mozku a nejedná o se o fyzickou podobu.

Jak podotýká web Marca, v roce 2019 také Rowlingová neváhala projevit svou podporu výzkumnici Maye Forstaterové, která byla ztrhána za tweetování komentářů typu: „Muži se nemohou stát ženami. Oblékej se, jak chceš. Žijte svůj nejlepší život v míru a bezpečí. Ale vytlačit ženy z práce za to, že se dožadují sexu, je normální?“

Nyní se J. K. Rowlingová vrátila k tématu v první epizodě nového podcastu The Witch Trials of J. K. Rowling. Autorka uvedla, že se neobává, jak ji společnost bude soudit, až zemře, a důvodem je právě jediný prostý fakt: „Už tady nebudu,“ řekla a dodala: „Je mi to jedno.“

Poukázala také na to, že jí nevadí, co jí kdo říká, a nehodlá ustoupit. Nakonec zopakovala, že se více zajímá o současnost a o život, dokud to jde, protože pro ni je myšlenka snažit se zalíbit se všem a být milována v historických knihách pompézní cestou, kterou se nevydá.

Zdroje: Marca, podcast The Witch Trials of J. K. Rowling, Twitter