Ikonická miss Ellie z Dallasu. Takto vypadal za mlada!

Mnozí ji možná znají jen jako Ellie Ewing ze seriálu Dallas. Herecká kariéra Barbary Bel Geddes však trvala téměř 5 desetiletí.

Barbara Bel Geddes se narodila 31. října 1922. Od roku 1946 účinkovala na Broadwayi. Za své výkony na divadelních prknech získala několik ocenění. 

V roce 1947 odstartovala i je filmová kariéra po boku Henryho Fondu ve filmu Dlouhá noc. „Šla jsem do Kalifornie extrémně mladá,” vzpomínala později herečka. V divadelním světě ji od filmování přesvědčovali, ale ona filmy milovala. A už v dalším roce byla nominována na Oscara za vedlejší roli ve filmu Pamatuji si mámu.

Později účinkovala ve snímcích jako V pasti, Panika v ulicích, 14 hodin, Závrať. Celosvětově se ale proslavila zejména seriálem Dallas, kde ztvárnila miss Ellie, mámu klanu Ewingových.

Za tento úkol dostala cenu Emmy i Zlatý glóbus. V roce 1985 získala také německé ocenění Zlatá kamera. „Byla základní skálou Dallasu. Byla to moc milá žena a skvělá herečka. Byla jistým způsobem lepidlem, co to celé drželo pohromadě,“ řekl kdysi Larry Hagman. Ten podle vlastních slov vzal roli JR Ewinga právě díky tomu, že do role matky byla obsazena Barbara. 

V roce 1971 se herečka podrobila mastektomii. Kvůli pozdějším zdravotním problémům ji na čas při natáčení nahradila jiná herečka, později se do Dallasu vrátila. 

Barbara Bel Geddes zemřela 8. srpna 2005 na rakovinu plic. „Barbara je velkým kusem naší historie a je pro mě důležité uctít ji,“ řekl Patrick Duffy v roce 2012, kdy se herci z Dallasu opět setkali pohromadě.