Hvězda Nataša Gollová by oslavila 110. narozeniny. Koncentrační tábor, kolaborace a další rány osudu ji dohnaly k alkoholismu

Talentovaná prvorepubliková herečka Nataša Gollová, která se objevovala ve filmech i divadle už od 30. let, by 27. února oslavila své 110. narozeniny. Do největšího povědomí diváků se dostala snímkem Eva tropí hlouposti z roku 1939 od režiséra Martina Friče. Ten v podstatě rozjel její hvězdnou kariéru.

Diváci ji mohli znát především jako komediální herečku. Blýskla se například také ve známých filmech jako Hotel Modrá hvězda nebo Kristián. Dnes jsou už tyto snímky považovány za klasiku. Ačkoli byla Nataša hvězdou filmových pláten, její život nebyl vůbec lehký.

Na konci války odešla ošetřovat do Terezína vězně nakažené tyfem, což se jí málem vymstilo. Také se totiž nakazila a málem této zákeřné nemoci podlehla. Uvádí se, že prací v ghettu měla odčinit svůj vztah s Němcem Willym Söhnelem.

Ten byl ředitelem barrandovských ateliérů, který sice získal české občanství za točení českých filmů a ochranu českých umělců před gestapem, v roce 1948 mu však bylo občanství odebráno. Tehdy začaly pro Gollovou vážné problémy. Kvůli vztahu s Němcem byla totiž obviněna z kolaborace a musela ukončit svou filmovou kariéru, píše Blesk. I když byla nakonec obvinění zproštěna, už nedostávala tolik filmových nabídek jako předtím. Pomoc ji nabídl opět Martin Frič, který jí obsadil do filmu Císařův pekař – Pekařův císař.

Problémy ale stále pokračovaly s nevydařenými manželstvími. První manželství se jí rozpadlo už po třech letech, když zjistila, že je její muž homosexuál. O dalším manželovi zjistila, že je alkoholik. Rány osudu ji dovedly až k tomu, že sama propadla alkoholu.

Zemřela v roce 1988 poté, co začala trpět zdravotními obtížemi a byla umístěna v domově důchodců. Nikdy neměla děti, protože přišla o možnost je mít, a to právě kvůli prodělanému skvrnitému tyfu, uvedl web Extra.

Zdroj: Blesk, Extra