Hudebník Jiří Dědeček bojoval několik let s rakovinou: Přiznal, že nemoc je užitečná věc, která mu otevřela oči

Říká, že nemoc je užitečná věc! Básník a písničkář Jiří Dědeček podstoupil operaci a zdálo se, že rakovinu prostaty porazil. Po dvou letech se však výsledky začaly zhoršovat. A později znovu a neustále dokola. Nakonec se nechal slyšet, že na tyto boje nemá sílu.

Jiří Dědeček se narodil 13. února 1953. Vystudoval knihovnictví, scenáristiku a dramaturgii. Pracoval jako tlumočník z francouzštiny. V letech 1973-1985 působil v duu s Janem Burianem. Na svém kontě má 15 knih poezie, 10 knih dětské prózy a poezie, 10 překladů z francouzštiny a angličtiny a stovky písňových textů – výběr z nich vyšel před dvěma lety pod názvem Až do smrti nejdelší, píše iDnes.

Dědeček patří k legendám mezi českými písničkáři. Jeho nejnovějším dílem je Nebudu bydlet v Québecu z roku 2021. Za svou práci získal několik prestižních ocenění. Jako písničkář začínal s humorem a satirou, ale později se změnil. Ve věku 47 let mu byla po rutinní kontrole u urologa diagnostikována rakovina prostaty. Jako překladatel pracoval s texty autorů, kteří zemřeli na rakovinu, a uvědomil si jednu věc. ,,Když jsem poprvé přeložil několik Brelových písní, zjistil jsem, že vypisování všeho je pro mě svého druhu terapie,“ řekl pro ČRo Dvojka.

V roce 2000 podstoupil Jiří Dědeček operaci. ,,Kdyby na to byl člověk sám, bylo by to jednodušší, ale když to musíte oznámit svým nejbližším, je to těžké,“ řekl v dokumentu České televize 13. komnata. Jeho dcerám bylo v té době 13 a 7 let. Přestože se zdálo, že nemoc po zákroku ustoupila, o dva roky později se jeho stav začal zhoršovat.

Později prošel dalším obdobím, kdy vyšetření nevykazovala dobré výsledky. ,,Tehdy se musíte dát znovu dohromady, psychicky i fyzicky, chtěl jsem to vzdát, ukončit to, ale mám tu dcery, to prostě nejde, tak se tomu musíte znovu postavit a doufat, ten boj je hrozně únavný,“ poznamenal ve svém rozhovoru. A zdá se, že má k této nemoci správný přístup, protože jí vzdoruje už více než 20 let. ,,Nemoc je určitě užitečná věc, otevírá člověku nové obzory a říká mu některé pravdy o něm samém, i mě a za to jsem rád,“ prohlásil závěrem.

Zdroje: iDNES, ČRo Dvojka, 13. komnata