Hudební svět smutní. Zemřel zpěvák Vašo Patejdl, bylo mu 68 let

Česko a Slovensko dne ráno obletěla velmi smutná zpráva. Hudební svět navždy opustil oblíbený slovenský zpěvák, textař a klávesista Vašo Patejdl (†68), známý hlavně svým působením ve skupině Elán.

O jeho úmrtí informovala právě kapela Elán na svých sociálních sítích.

Zpěvák zemřel 19. srpna 2023 v nočních hodinách po krátké těžké nemoci. Skupina je touto ztrátou velice zdrcena, stejně jako fanoušci a veškerá veřejnost.

„Vašo, děkujeme Ti za všechno!“, napsali na Facebooku jeho dlouholetí kamarádi z kapely Elán.

Václav Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech, pochází z československé rodiny, jeho maminka byla Slovenka a tatínek Čech. Na Slovensko se odstěhoval v pěti letech. Hudba ho zajímala už od puberty, na základní škole proto založil svou první kapelu. Po střední škole se rozhodl studovat skladbu na VŠMU v Bratislavě.

V roce 1968 založil spolu s Jožo Rážem kapelu Elán, se kterou několik let vystupovali. Roku 1980 se skupina dostala do povědomí publika díky skladbě Kaskadér, za kterou získali ocenění na Bratislavské lyře. V roce 1985 se Patejdl rozhodl z Elánu odejít a dal se na sólovou dráhu, vydal celkem 10 studiových alb. Kromě toho se později vrátil také do Elánu, s kapelou koncertoval až dodnes.

Mezi nejznámější hity patří např. hudba k filmu Fontána pre Zuzanu, Láska moja, Neviem byť sám, Kočka, Jedenáste prikazanie nebo Tanečnice z Lúčnice.

Zdroj: Facebook, Wikipedia