Hlas Karla Gotta znovu zazní v audioknize: K životu ho přivedla umělá inteligence

Při příležitosti nedožitých 84. narozenin Karla Gotta (†80) se jeho rodina i fanoušci dočkali dojemného překvapení. Sám zpěvák už namluvit audioverzi své knihy Má cesta za štěstím nestihl, přesto ale některé její části čte jeho hlas. To se podařilo díky umělé inteligenci, která po několika letech přivedla legendární hlas k životu.

Osmdesáté čtvrté narozeniny legendárního Slavíka si připomínají celebrity i fanoušci. Díky projektu Českého rozhlasu s názvem „Karel Gott navždy“ se podařila unikátní věc, a to oživení zpěvákova hlasu pomocí umělé inteligence. Zároveň je to poprvé, co byl uměle vytvořený hlas použit na načítání audioknihy v takovém rozsahu!

Na projektu se podílela i vdova po Gottovi Ivana (47), která manželovu knihu i její namluvenou verzi představila právě v den Gottových narozenin. „Už jsem několikrát zmínila, že byl Karel podporovatelem moderních technologií a inovací. S Českým rozhlasem ho pojilo pevné přátelství, tak by určitě tento projekt podpořil,“ zazněl Ivanin proslov na premiéře projektu.

Jak samotný hlas vznikal následně poodhalila Ivana na sociálních sítích. „Při tvorbě tohoto hlasu byly využity desítky hodin záznamu pořadu Zpátky si dám tenhle film, který Karel natáčel na Dvojce v letech 2011 až 2015,“ napsala k fotce, kterou fanoušky láká k poslechu knihy.

V audioknize ale zazní kromě Mistrova hlasu také hlas herce Igora Bareše a na celý projekt se posluchači mohou těšit od 14. července v Českém rozhlase Dvojka.

Zdroj: redakce, autorský článek