Herečka Sandra Nováková na luxusní dovolené rozdává dětem bonbóny. Jenže děti potřebují základní věci

Herečka Sandra Nováková (41) vyrazila na luxusní a cestovní kanceláří sponzorovanou dovolenou do Zanzibaru. A chová se zde bohužel jako typický turista. Zřejmě v dobré víře rozhazuje po místních dětech sladkosti. Jenže děti se tak učí, že západní turisté jsou chodící zdroj peněz a odměn.

Jak se říká, „Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly“. A to je případ i herečky Sandry Novákové, která utekla na Zanzibar před deštěm, zimou a lehkou depresí, která na všechny v tomto období padá. V rámci spolupráce s cestovní kanceláří měla rodinnou dovolenou placenou, což můžeme závidět, ale zase bychom jí to nevyčítali. Je to fenomén dnešní doby, kdy jsou influenceři placeni za své příspěvky na sociálních sítích a za propagaci dané firmy.

Proč se ale Sandra snaží nahnat další kliknutí na tlačítko „like“ přes děti? Na příspěvku na Instagramu se chlubí, jak krmí místní chudé děti sladkostmi. Těžko jim tak ale pomůže. Chudoba znamená, že kromě jiného lidé nemají ani kvalitní stravu a bonbony jim ji nenahradí. Autorka článku dává k dobru vlastní zkušenost, kdy cestovala po zemích třetího světa a všude dostávala instrukce, aby se dětem nedávaly bonbony ani peníze. Nijak se jim tím nepomůže, děti se učí jen žebrat a rodina je využívá k této „práci“ na plný úvazek a nechce je pak kvůli tomu ani posílat do školy.

Podobně se vyjadřuje i web Expres. Pokud už chce někdo dar dát, měl by darovat chytře, tedy školám, institucím, které za peníze nakoupí to, co je na místě skutečně potřeba. V mnoha zemích jsou děti dokonce za účelem žebrání unášeny od rodin a peníze, které vyžebrají, ve výsledku ani nevidí.

Sandra Nováková není v tomto jediná. Několik českých influencerů už za tyto akce také sklidilo kritiku. I kdybychom nepochybovali, že svoje nápady s obdarováním místních dětí třeba myslí dobře, je s podivem, že si o problému raději něco nezjistí předem. Když už influenceři něco dostanou zadarmo, že se nezamyslí, co a proč sdílí na sítě, aby tím nepoškodili i někoho třetího, například právě samotnou cestovku, která jim dovolenou zajistila, píše Expres.

Zdroj: Redakce, Instagram, Expres