Herečka, která hraje čarodějku Lenku Láskorádovou se zastala J. K. Rowling za transfobní komentáře. Fanoušci zuří

Hvězda Harry Potter filmů Evanna Lynch prohlásila, že J. K. Rowling si zaslouží více milosti v souvislosti s tvrzením, že spisovatelka je transfobní. Fanoušci se do ní ovšem neuvěřitelně pustili na internetu, píše web UNILAD.

Hvězda Harryho Pottera Evanna Lynch se postavila na obranu J. K. Rowling. Spisovatelka se už léta dostává do sporu díky svým názorům na práva transsexuálů. Zdá se, že to začalo v červnu 2020, kdy se ohradila proti tomu, že v jednom článku od webu Devex použili výraz „lidé, kteří menstruují“. Tento tweet rozdělil uživatele Twitteru. Zatímco se našel kontingent, který Rowling podpořil, našlo se mnoho lidí – včetně řady celebrit -, kteří její komentář kritizovali jako protitransovský a transfobní s argumentem, že menstruovat mohou i transgenderové, nebinární a genderově nekonformní osoby. V eseji se autorka vyjádřila k reakcím a zároveň podrobně popsala své zkušenosti s přežitím údajného domácího násilí a sexuálního napadení, píše britský deník Independent.

Esej vyvolala další kritiku a mnoho herců ze série o Harrym Potterovi, včetně Ruperta Grinta, Daniela Radcliffa a Emmy Watson, od té doby vyjádřilo svou podporu transsexuálům. Nyní se o svůj názor podělila i hvězda Evanna Lynch, kterou můžete znát z filmů jako Lenku Láskorádovou. Lynch tehdy smazala svůj účet na sociálních sítích poté, co v reakci na první komentáře Rowling uvedla: „Je nezodpovědné diskutovat o tak choulostivém tématu. Přesto jako přítelkyně a obdivovatelka Jo nemohu zapomenout, jak velkorysý a milující člověk to je.“ Lynch se proslavila tím, že získala roli Lenky ve filmu Harry Potter a Fénixův řád poté, co autorce napsala o svém boji s anorexií.

V novém rozhovoru pro deník The Daily Telegraph Lynch uvedla, že byla velmi naivní, když byla v roce 2020 vtažena do tohoto rozhovoru. „Ani jsem nevěděla, že existují dvě strany. Brala jsem to jako dobré a špatné. Mám soucit s oběma stranami sporu. Vím, jaké to bylo být teenagerkou, která nenáviděla své tělo tak, že jsem chtěla vylézt z kůže. Mám velký soucit s trans lidmi a nechci jim přidávat na bolesti.“ Dodala ovšem, že je důležité, že J. K. Rowling dává hlas těm, kteří si prošli transgender proměnou a nadále se s tím neztotožňují. Sama měla pocit, že všem potřebuje říct, aby o tom přestali mluvit. Přiznává, že teď už je trochu odvážnější, co se týče nepříjemných rozhovorů.

Lynch měla pocit, že její povaha spočívala v tom, že se Rowling zastávala těch nejzranitelnějších členů společnosti. Do budoucna by si pro spisovatelku přála, aby k ní lidé byli milejší a naslouchali jí. Fanoušci se ale k tomu nepostavili zrovna tak, jak si myslela a pustili se na ni na sociálních sítích, především na Twitteru. Vypadá to tedy tak, že je momentálně pod stejnou palbou jako sama spisovatelka oblíbeného čaroděje.

Zdroj: UNILAD, Devex, Independent, The Daily Telegraph