Herec Jaroslav Dušek tvrdí, že lidé s rakovinou si svou nemoc zvolili a nenávidí život. Svým názorem silně pobouřil lidi. „Ať tohle jde říct do očí třeba rodičům umírajících dětí.“

Jaroslav Dušek je český a filmový herec, kterého můžete znát z filmového snímku Pelíšky či Úsměvy smutných mužů. Ač se o něm poslední dobou příliš nemluvilo, teď se opět stal středem zájmu díky svému výroku proneseném v rozhovoru s Čestmírem Strakatým. Nepěkně překvapil celý národ.

Redaktor Reflexu, Čestmír Strakatý, měl možnost vyzpovídat hereckou hvězdu Jaroslava Duška a rozhodně se takový rozhovor neobešel bez odezvy. Jaroslav Dušek má totiž velmi zajímavý, i když pro mnohé nepochopitelný názor na rakovinu. Choroba, na kterou prakticky není lék a patří mezi nejrozšířenější nemoci, které zabíjí, je podle něj znakem nenávisti k životu…

„Maminka zemřela na rakovinu, to byla její volba. Všichni příbuzní umřeli na rakovinu. Babička, děda z máminy strany. Já si myslím, že umřeli na to, že nenávidí život. To vím. Ten člověk nemá rád život, nemá rád sebe. To, že někdo chce žít, že to říká, to neznamená, že to chce. Protože, když se díváte na to, jak žije, tak přece vidíte, jestli to chce nebo nechce.“

Nechal se slyšet v rozhovoru Reflexu, jehož úryvek Čestmír Strakatý sám sdílel na svém Instagramu. Publikoval jej s popiskem: Od herectví, přes frekvenční těla a duši, (ne)respektování lékařů, po rakovinu, za kterou si prý můžou lidi tak trochu sami.

Duškův názor vyvolal v lidech velké reakce, jelikož rakovina je nemoc, se kterou mnohdy bojoval minimálně jeden člen každé rodiny. Všichni známe, jak dokáže být zákeřná a známe rovněž spoustu lidí, kteří bohužel nedokázali svůj boj vyhrát a skutečně žít chtěli.

Na Instagramu se tak pod příspěvkem rozvířilo spoustu debat, dotýkající se Duškova tvrzení.

Málo co mě dovede zvednout ze židle, ale říct, že zemřít na rakovinu je volba člověka. Léčitelství v tomto slova smyslu by mělo byt trestné.

Ať tohle jde říct do očí třeba rodičům umírajících dětí. Je mi z něj zle už několik let.

Tento pán se stal extrémně zlým člověkem. Je mi z jeho absence byť jen špetky mezilidské úcty a respektu fyzicky zle.

No jo no, Dušek, známý to léčitel. Ve svých besedách říká nemocným lidem, ať zahodí léky do koše. Stačí se napojit na Vesmír a být jako Indiáni. Za mě obyčejný šarlatán, který může být jiným lidem velice nebezpečný.

Mnozí lidé jsou doslova rozčarovaní a znechucení jeho názorem, jiní chápou, co se myšlenkou nešikovně snažil říct, ale jsou toho názoru, že to opravdu nelze aplikovat na každého. Každopádně většina lidí má pocit, že svým tvrzením ublížil spoustě nemocným, kteří s rakovinou svůj boj prohráli a skutečně žít chtěli.

Už kdysi měl Jaroslav Dušek poměrně kontroverzní názory, které se týkaly kupříkladu koronaviru, jak informoval deník e15. V rozhovoru pro deník tvrdil, že koronavirus nevypadá jako strašná smrtící bomba. Už tehdy vzbudil u diváků různorodé emoce. Od těch dob mnozí lidé jeho slovům nevěří a nemají ho za moudrého, ovšem tvrzení, které se rozletělo po celém internetu je nyní opravdu trnem oku.

Bude herec nakonec svůj výrok nějak obhajovat nebo ponechá veřejnost, aby ho považovala za blázna?

Zdroj: e15, redakce, autorský text