Herec Boris Rösner se letošních 72. narozenin nedožil. Život mu kladl náročné překážky

Herec by 25. ledna oslavil 72. narozeniny, pokud by nezemřel předčasně. Stejně jako jeho rodiče se nedožil pětapadesáti let. Jaký měl život a proč na jeho konci trpěl?

Jeho maminka Jarmila Horská byla operetní herečka. Podle CSFD se narodila 18. června 1931 a zemřela 27. června 1984 ve věku 53 let. Hercův tatínek Mirko Čech se narodil 16. listopadu 1916 a zesnul v roce 1964, v pouhých 48 letech. Byl známým šéfem operety v Opavě. I sám herec měl obavy, že se nedožije více než šedesátky, jelikož podle deníku Super existovala jistá rodová kletba, podle níž se žádný z potomků bavorského rytíře Sixta Rösnera neměl dožít víc než padesáti pěti let.

Už jako malý zažil neštěstí. Ve třech letech podle magazínu Prima Ženy oslepl na jedno oko. Mohly za to střepy z rozbité žárovky. Kvůli tomu po celý život trpěl silnými migrénami, na které musel užívat silné léky.

I přesto se nevzdával a díky svému talentu se stal ceněným hercem české filmové scény. Podle České televize herec tvrdil, že jej ovlivnily tři věci – máma, divadlo a tanec. Herectví nakonec zvítězilo nad touhou tančit a díky tomu jej také můžeme znát převážně z rolí záporných postav a nezkrotných individualit. Zranění oka mu prý dodávalo někdy až démonický výraz.

Účastnil se také natáčení filmu Vrchní, prchni! a jeho posledním dílem, na kterém pracoval se stal televizní film I ve smrti jsme sami z roku 2004.

Po dvaapadesátých narozeninách začalo být zle. Trpěl silnou únavou, měl dráždivý kašel bez ustání. Obával se nejhoršího, a tak nechtěl k lékaři. Ovšem s ohledem na zhoršující se zdravotní stav mu nic jiného nezbývalo. V nemocnici mu však rakovinu plic jen potvrdili. Byl silný kuřák, svým způsobem to očekával. Konec svého života mu ztrpčovala nemoc. Skončil na invalidním vozíku kvůli zhoubným nádorům.

Přál si zemřít na jevišti, alespoň tak to napsal do svých memoárů. „Já chci umřít na jevišti. Ne na začátku představení, nejlíp ve třetí třetině. Kdyby se to povedlo při Learovi! To bych si opravdu přál. Nebo alespoň v divadelní šatně, když se převlékám.“ Na české scéně jsou k dispozici knihy dvě, jedna je doplněné vydání jeho životopisné knihy z roku 1994 a jmenuje se jednoduše Boris Rösner. Druhá se nazývá stejně, vyšla rok po hercově smrti a jedná se o rozhovory s hercem.

Herec zemřel 31. května 2006 a nestalo se tomu na jevišti, jak si přál. Pro mnohé se stal nezapomenutelnou ikonou české filmografie. Který film, ve kterém účinkoval, máte nejraději?

Zdroj: Super, Prima Ženy, Česká televize, CSFD