Herce Jirku Císlera postihla vážná nemoc: Čtyři roky mlčení… Poté si napsal vlastní parte!

Herec Jiří Císler často z bezmoci pil. A tak mnozí jeho příznaky připisovali alkoholismu. Jenže šlo o následky Alzheimerovy choroby, která se u něj rozvinula. Během čtyř let smysluplně nepromluvil, obvykle jen seděl u okna a nebo hleděl na ulici.

Jiří Císler se narodil 4. února 1928. Vyučil se číšníkem a vystudoval obchodní akademii, ale více ho lákalo umění. Nejprve se uplatnil jako houslista, později začal zpívat a poté se stal hercem. Kromě toho se věnoval také divadelní režii a skládání divadelních písní. 

Ve filmech se objevoval od 60. let. Zahrál si například ve snímcích Ucho, Povídka malostranská, Jak svět přichází o básníky, Tisíciletá včela, Anděl s ďáblem v těle… Televizní diváci ho mají spjatého zejména s rolí v seriálu Inženýrská odysea, objevil se také v dalších jako Návštěvníci či Alžbětin dvůr.

Jak uvádí Česká televize, jeho role byly obvykle vedlejší, ale svou energií a nezaměnitelným projevem na sebe dokázal strhnout pozornost. 

S přibývajícím věkem ale herce stále častěji zachvacoval smutek. Nesmírně ho trápilo, když byl někdo z jeho blízkých či kolegů nemocný nebo dokonce zemřel. A tehdy to řešil alkoholem. 

Časem se u něj začal projevovat Alzheimer a zpočátku si mnozí příznaky mýlili se stavem opilosti. Císler míval výpadky paměti a někdy reagoval, jako by ani nerozuměl otázce. Při rozhovoru k výročí divadla Semafor na všechno jen přikyvoval a reagoval broukáním. 

Nakonec celé čtyři roky smysluplně nepromluvil. V závěru života seděl u okna svého bytu a mlčky pozoroval ulici. Ale ještě předtím, než ho nemoc úplně pohltila, si s humorem sobě vlastním napsal parte.