Harryho zmátla odpověď královny Alžběty na povolení vzít si Meghan

Ve svých pamětech princ Harry prozradil, že zapomněl na protokol, podle kterého musel požádat svou babičku o svolení ke sňatku. Zmiňuje, že to byli jeho sekretáři Ed Lane Fox a Jason Knauf, kteří mu připomněli, že existuje „královské pravidlo“, podle něhož musí královna Alžběta II. dát souhlas ke sňatku.

Nedávalo to smysl – dospělý muž žádá svou babičku o svolení se oženit? Nepamatuji si, že by se jí Willy zeptal, než požádal Kate. Nebo můj bratranec Peter, který se jí zeptal, než požádal svou ženu, Autumn. Ale vzpomněl jsem si, že táta požádal o svolení, když si chtěl vzít Camillu,“ cituje Harryho web People. „Absurdita 56letého muže žádajícího matku o svolení mi tehdy vypadla z hlavy,“ dodal.

Harry se k tomu odhodlal během víkendového výletu do Sandringhamu, kde se pořádal lov. „Lovecké výlety babičku vždycky dobře naladí. Možná by byla otevřenější myšlenkám na lásku,“ napsal Harry. Vzpomíná si ale, že když babičku konečně potkal samotnou, měla na tváři zamračený výraz, takže zřejmě nebyla v tak dobré náladě.

„Viděl jsem ji, jak čeká, až promluvím, a nebyla trpělivá. Z její tvář vyzařovalo: ‚Vypadni odsud‘,“ napsal. „Zakašlal jsem. Babi, víš, že Meg moc miluji, a rozhodl jsem se, že bych ji rád požádal, aby si mě vzala, a bylo mi řečeno, že než jí to navrhnu, musím tě požádat o svolení.‘ „

Musíš?“ zeptala se ho panovnice „Uhhhm… ano, to mi řekli tvoji zaměstnanci a moji zaměstnanci mi také řekli. Že tě musím požádat o svolení,“ pokračoval Harry. Alžběta nakonec odpověděla: „No, tak asi musím říct ano.“

Odpověď ho na okamžik zmátla, nicméně po zareagování si pomyslel: „Konečně jsem si uvědomil: Říká ano. Dává mi svolení. Koho zajímá, jak to říká, jen musíš vědět, kdy brát odpověď jako ano,“ napsal. „Tak jsem zamumlal: ‚Dobře. Dobře, babičko. Skvělé. Skvělé. Mockrát děkuji. Mockrát děkuji‘,“ uzavřel popis vzpomínky.

O tom, zda ale královna skutečně souhlasila, můžeme jen spekulovat.

Zdroje: People