Ewa Farna (29) se rozplakala ve vysílání ČT kvůli příběhu matky, které nedovolili provést potrat. Žena zemřela

V Polsku už zhruba tři roky dochází k demonstracím ze strany žen, které nesouhlasí s kontroverzním zákazem potratů ve většině případů. V roce 2021 o tom psal portál Centrum lidská práva. Tato zpráva zaskočila celou Evropu, možná i celý svět. Nejvíce zasažené jsou však polské ženy, takže i zpěvačka Ewa Farna, která z Polska pochází.

Zpěvačka byla v sobotu 18. března hostem v pořadu České televize Interview ČT24. Mimo jiné se moderátorka Jana Peroutková také dotkla současné situace v Polsku, kde má Ewa kořeny. Ženy se tam hromadě bouří proti zákonu, který zakazuje potraty. Výjimkou jsou jen situace, kdy je ohrožen život ženy, nebo pokud žena otěhotněla v důsledku znásilnění, připomíná Český rozhlas v nejnovější zprávě.

Ewa s těmito protesty souhlasí. Podle ní není správné, aby o těle člověka rozhodoval někdo jiný a ne on sám, píše časopis Blesk. „Věřím v Boha, a proto bych já nešla na potrat, ale neznamená to, že ti to budu zakazovat. Víra má ovlivňovat naše rozhodnutí, a ne to, že to zakážu někomu jinému, kdo nevěří v Boha, anebo věří, ale přesto se může rozhodnout po svém,“ prohlásila zpěvačka v pořadu. O pár minut později se jí však vybavil srdceryvný příběh jedné polské ženy a slzy zkrátka nešly zadržet.

Žena byla v pátém měsíci těhotenství. Bohužel však přišla zpráva, že plod se přestal vyvíjet a že nemá šanci přežít. Jenže potrat nebyl proveden, protože dítě stálo žilo. Vzhledem k polské silné víře v Boha by to znamenalo vraždu dítěte, tudíž se muselo počkat, až plod zemře. „Jenže zemřela ta paní – na sepsi. Nechala po sobě úplně zbytečně doma ve 33 letech rodinu a druhé malé miminko. A takových případů je víc… Nemůžu o tom ani mluvit…,“ cituje zpěvaččina uplakaná slova Blesk. Ewa je sama matkou dvou krásných dětí.

Když mohla trochu ovládnout své emoce, svěřila se, že když při druhém těhotenství jezdila pracovně do Polska, brala s sebou svého bratra. „Protože kdyby se cokoliv stalo, nedejbože, ať mě naloží do auta a fičí do Čech, abych se nedostala do polské nemocnice, kde by se mě týkala tahle jiná pravidla,“ řekla Ewa. Nebála se ani výroku o tom, že Polsko v tomhle ohledu není bezpečnou zemí. Zákon označila za chorý, tedy i mozky, které ho vymyslely.

Zdroje: Blesk, Centrum lidská práva, Český rozhlas