Důchody českých celebrit jsou k smíchu, ale ne pro ně. Helena Vondráčková dostane 13 000 kč, Veronika Žilková si přijde na 7 000 kč

Diskutované téma důchodu v České republice je na denním pořádku. Za celoživotní dlouhou kariéru Heleny Vondráčkové jí stát vyměřil pouhých 8.000,- kč měsíčně. Po odvolání se dočkala zpěvačka i tak směšné sumy 13.000,- kč. To je docela k smíchu, ale jak pro koho.

Řada celebrit se nedávno vyjádřila i k posunutí věkové hranice odchodu do důchodu. Například zpěvačka Petra Janů považuje celou reformu za tragikomickou a je ráda, že se jí to už netýká, protože je už několik let v důchodu.

Vyjádřil i zpěvák Aleš Brichta pro CNN Prima. „Mě se to netýká. Do té doby to desetkrát změní. Už vidím osmašedesátiletou striptérku s chodítkem u tyče.“

„Mám strašně nízký důchod. Ještě mi to stále nepřišlo vypočítané, ale řekli mi, že bude mezi šesti a sedmi tisíci, protože jsem herečka a vychází to z divadelního platu, které jsou takhle nízké,“ svěřila se Veronika Žilková se vyjádřila pro web České důchody před rokem.

Zpěvačka Marie Rottrová pro stejný web uvedla, že její důchod je velmi nízký a musí dále platit sociální pojištění, i přestože je již důchodkyně. Důvodem je stálé koncertování. Bez něj by asi zpěvačka nevyžila.

S absolutním nesouhlasem se ozvala Helena Vondráčková, která se po oznámení výše důchodu 8.000,- kč odvolala. Je to nejnižší důchodová sazba. „Jde především o princip. Na radu právníka jsme to postoupili k soudu. Zaskočilo mě to i pobavilo. Za celá ta léta 13 tisíc korun? V době, kdy jsem byla za socialismu pod agenturou Pragokoncert, mi přidělili honorář třetí, tehdy nejvyšší skupiny devět set korun. V zahraničí jsem státu vydělávala spoustu valut, protože jsme z výdělků museli předávat obrovské provize. Dnes jako by to neexistovalo,“ cituje Helenu deník Život v Česku.

Manžel Vondráčkové Martin Michal se vyjádřil, že taková ostuda se může stát jen zde v České republice.

Zdroj: České důchody, Život v Česku, CNN Prima