Důchody českých celebrit: Jan Přeučil, Roman Skamene, Václav Neckář i Petra Černocká jsou nespokojení. Penze mají nízké, stěžují si

Nejen běžní lidé si zoufají nad svou penzí, i známé české celebrity si stěžují, že pokud by si nepřivydělávaly, skončily by pod mostem…

Herec a dabér Jan Přeučil letos oslaví 86. narozeniny a do důchodu šel ve svých 65 letech. Ovšem bez přivýdělku by z běžné penze nevyžil. Web CNN Prima informoval, že tedy stále pracuje a ještě si u toho platí zdravotní i sociální pojištění, což je podle jeho slov nelogické.

„Lidé, kteří jsou v důchodu a pobírají tento poplatek, jak bych to řekl, za celoživotní práci, platí ještě sociální. Tomu já nerozumím,“ svěřil se v rozhovoru pro portál České důchody. Zdravotní chápe, ale mrzí ho, že žádná vláda, žádný politik se nezamyslel nad tím, že platit sociální v důchodu je nelogické. Přeučil si postěžoval, že celý život sociální platit a proč musí platit stále, nechápe.

I Marie Rottová (80) se svěřila, že o svůj důchod zažádala až po pěti letech, co jí vznikl nárok. Je stále aktivní a koncertuje, proto jí zaskočilo, že i přesto, že je v důchodu, musí státu odvádět nemalé peníze. Sama říká, že sama stále platí sociální pojištění, takže takové docela vysoké důchodové pojištění a samozřejmě zdravotní a také daně. „Státu odvádíme dost peněz, takže by si nás měl hledět,“ netajila se svým názorem. Na důchod se vůbec nepřipravovala, ale říkala si, že by si k němu měla něco našetřit.

Roman Skamene si však důchod užívá. Má za sebou všelijaké eskapády a o finance měl jeden čas hodně nouzi. „Zažívám asi nejkrásnější období,“ svěřil se nadšeně. Užívá si penze, jezdí tam, kam chce a podle jeho slov dělá jen to, co ho baví a už nic nemusí. Tohle je dle něj ideální stav. V životě se prý nadřel dost. „Ráno jsem hrával představení pro děti, večer pro dospělé, soboty, neděle… Dělal jsem i 350 dní v roce a neměl pomalu žádné volno.“ Nízký důchod mu na rozdíl od kolegů nevadí. Říká, že sám za sebe je úplně nadšený. Žije na chalupě a nic nepotřebuje. Jenom jídlo a cigarety. „Je ale fakt, že všeobecně je důchod drastický, sice se postupně zvyšuje, ale pořád je to málo,“ nechal se slyšet.

Zpěvák Václav Neckář už je v důchodu třináct let a podle svých slov je jeho důchod velmi nízký. A proto se snažil být stále aktivní. Dokud mu to zdravotní stav dovolil, vystupoval se skupinou Bacily. Jako senior se však příliš necítí. „Kdybych měl ten důchod dostatečný, tak bych asi teď ležel někde na jihu u moře, ale tam bych se asi ukousal nudou,“ svěřil se. Minulý rok se potýkal s velkými zdravotními problémy, ale dokud mu sloužilo zdraví, svěřil se, že ho hudba stále naplňovala. Kdysi prohlašoval, že dokud to bude fanoušky bavit, bude hrát do roztrhání těla.

Petra Černocká je v důchodu již deset let, a přesto by to nikdo netipoval. Je nadšená, že si stále může vydělávat zpěvem, ale jak sama připouští, má to složitější, protože musí odvádět daně a platit si zdravotní a sociální, i když je v důchodu. Postěžovala si, že polovinu svého důchodu stát zas vrátí ve formě sociálního a zdravotního pojištění a zbytek, dle svých slov, posílá na projekt Člověk v tísni, Lékaři bez hranic a Arcidiecézní charita. „Přesto si vyzpívám na vystoupeních dost na příjemný život. Uvidíme, jak to půjde dál,“ prozradila pro portál České důchody.

Zdroj: České důchody, CNN Prima,, Petra Černocká