Dánská královna vysvětlila, proč svým vnoučatům sebrala jejich tituly

Dánská královna Margrethe II. se loni v říjnu omluvila za odebrání královských titulů čtyřem ze svých osmi vnoučat. Své rozhodnutí si však nerozmyslela a nyní vysvětlila, proč je lepší, že tento krok udělala právě ona, píše deník Blesk.

Dánská královna Margrethe II. nechtěla, aby její syn korunní princ Frederik rozhodoval o změně titulů dětí svého bratra prince Joachima. Dánská panovnice o svém rozhodnutí promluvila v novém rozhovoru pro dánský týdeník Weekendavisen. „Abych byla upřímná, moc se mi nechce to říkat, ale bylo pro mě důležité, aby takové rozhodnutí nebylo na Frederikovi. Bylo lepší, že jsem to byla já.“ Dvaaosmdesátiletá dánská královna dodala: „Protože pak o tom rozhodla stará žena. Ale je to ještě příliš blízko od toho, abychom o tom mluvili.“

Tituly čtyř Joachimových dětí – 23letého Nikolaje, 20letého Felixe, 13letého Henrika a 11leté Athény – byly letos zrušeny a nyní mohou používat pouze tituly hrabat a hraběnek z Monpezatu. Dánský královský rod oznámil rozhodnutí královny změnit jejich tituly loni v září, napsal web Hola!. Tehdy královská rodina uvedla, že královnino rozhodnutí je v souladu s podobnými úpravami, které v posledních letech různými způsoby provedly jiné královské rody.

Její Veličenstvo královna prý chce svým rozhodnutím vytvořit rámec pro to, aby si vnoučata mohla v mnohem větší míře utvářet svůj vlastní život, aniž by byla omezována zvláštními ohledy a povinnostmi, které s sebou nese formální příslušnost k dánskému královskému domu jako instituci.

V návaznosti na silné reakce na své rozhodnutí vydala královna tehdy prohlášení: „Rozhodla jsem se jako královna, matka a babička. Rozhodně jsem ale podcenila ze svého postu matky a babičky, do jaké míry se můj mladší syn a jeho rodina cítí dotčeni. To na mě velmi zapůsobilo a za to se omlouvám.“ Poté pokračovala s tím, že by nikdo neměl pochybovat o tom, že její děti, snachy a vnoučata jsou její velkou radostí a pýchou. Dále dodala, že doufá, že jako rodina naleznou společně klid a cestu, jak se z této situace dostat.

Zdroj: Blesk, Weekendavisen, Hola!