Dánská královna Markéta II. slaví 50 let na trůnu

Dvaaosmdesátiletá panovnice v sobotu projela Kodaní v kočáře doprovázena nejbližšími členy rodiny, a to i navzdory nedávné veřejné rozepři mezi ní a jejím mladším synem Joachimem (53).

Jak popisuje deník Guardian, královna se pak také zúčastnila slavnostního ceremoniálu na radnici. Markéta (v dánštině Margrethe), nyní jediná vládnoucí královna v Evropě, zamávala z balkonu radnice a pozdravila dav asi 1 500 lidí na hlavním kodaňském náměstí.

Oslavy byly odloženy poté, co v září zemřela britská královna Alžběta II., Markétina sestřenice z třetího kolena.

Daily Mail připomíná, že královna na konci září zbavila svá čtyři vnoučata titulů, prý aby je uchránila od tíhy spojené s oficiální reprezentací království. Tím ovšem vyvolala nebývalé rodinné drama. Přiměla totiž svého rozzuřeného druhého syna, prince Joachima, o jehož děti šlo, aby se proti matčinu rozhodnutí veřejně ohradil. Do té doby něco zcela nevídaného. Vzhledem k Joachimově účasti na včerejších oslavách ale byla propast mezi oběma stranami zasypána, přinejmenším dočasně.

Markéta II. je od února 2018, kdy zemřel její manžel, původem Francouz Henri de Laborde de Monpezat, vdovou. Je poněkud kuriózní, že pro královnu už je hotový skleněný sarkofág v katedrále v Roskilde (dílo šikovných rukou českých sklářů), kde panovnice spočine po smrti.

Ale my jí teď samozřejmě přejeme ještě mnoho šťastných let na trůnu.

Zdroje: Guardian, Daily Mail