Čím se živila princezna Diana než se stala slavnou? … a další zajímavosti, co o milované Dianě zřejmě nevíte

Byla miláčkem Britů a trnem v oku monarchie. Někteří ji milovali, jiní nenáviděli. Princezna z Walesu se však rozhodně zapsala do historie a měnila dějiny. Co jste o ní zřejmě netušili?

Princezna Diana byla průkopnicí, aktivistkou, ikonou stylu a jednou z nejvlivnějších osob 20. století. Přestože přežila velkou část svého života v centru pozornosti, pod represivním drobnohledem, je toho mnoho, co o milované Dianě zřejmě nevíte. A některé věci zřejmě změní váš pohled na samotnou královskou rodinu.

Chtěla být baletkou, ale byla příliš vysoká
Diana studovala balet a chtěla se stát profesionální tanečnicí, ale byla příliš vysoká na to, aby pokračovala. Dianina učitelka baletu Anne Allanová říkala, že Diana měla tanec v duši.

„Uvědomovala jsem si čistý požitek, který jí to dávalo. Milovala volnost, když se mohla pohybovat a tancovat… Viděla jsem, že jí to pomáhá zmírnit její citový život.“

Lady Diana se stala poté, co její otec zdědil titul
Diana se stala Lady Dianou Spencer v roce 1975 poté, co její otec zdědil titul Earl Spencer. Lady Di bylo její přezdívkou i poté, co získala titul princezna z Walesu, když se provdala za prince Charlese.

Pracovala jako chůva a učitelka
Předtím, než se Diana setkala s princem Charlesem a stala se princeznou, pracovala v mnoha zvláštních zaměstnáních, včetně chůvičky a učitelky.

Za hraní s dětmi, praní prádla a úklid dostávala jen 5 dolarů na hodinu. Pracovala také jako učitelka mateřské školy na částečný úvazek v londýnské oblasti Pimlico.

S princem Charlesem se setkala jen 13krát, než se vzali
Předtím, než se v roce 1981 zasnoubili, se Charles a Diana setkali asi jen desetkrát. V té době měla Diana jen 19 a Charles 32. Byli spolu jen po dvanácté a v jednom momentě princ Phillip tlačil na svého syna a řekl mu: „Musíš udělat správnou věc“ . Setkali se ještě jednou a pak měli sňatek.

Její rodičovský styl byl pro královskou rodinu velmi nekonvenční
Diana nebyla obyčejná královská máma. Byla odhodlána vychovat prince Williama a prince Harryho tak normálně, jak je to jen možné, včetně toho, že je pošle do veřejné školy, budou jezdit veřejnou dopravou a poznají i kouzlo obyčejných věcí. Postarala se o to, aby zažily věci, jaké je návštěva kina bez ochranky, vystání si rady v McDonaldu, či návštěva zábavních parků.

Byla průlomovou aktivistkou v oblasti informovanosti o HIV
Diana se zapsala do historie v dubnu 1987, kdy byla vyfocena, jak si bez rukavic podává ruku s pacientem s HIV. Fotografie pomohla šířit poselství o povědomí o HIV a vzdělávat veřejnost ve vnímání tohoto onemocnění.

V ten den princezna otevřela první jednotku HIV/AIDS ve Velké Británii v londýnské nemocnici Middlesex Hospital, která specificky léčila pacienty infikované virem.

Své upřímné a nejtěžší okamžiky prožité na královském dvoře nahrála na pásku
Poté, co Dianin a Charlesův veřejný rozvod způsobil bulvární šílenství, rozhodla se nahrát své myšlenky na pásku, aby řekla svoji stranu příběhu. Začala je dokumentovat v květnu 1991 a její přítel je doručil britskému královskému novináři Andrewu Mortonovi.

„Princezna mluvila o svém neštěstí, pocitu zrady, o tom, jak ji královská rodina nutila mluvit a dělat věci, se kterými nesouhlasila, o osamělosti, milenkách svého muže, pokusech o potrat i sebevraždu – a o dvou věcech, o kterých jsem předtím nikdy neslyšel: o poruše příjmu potravy zvané mentální bulimie a o ženě jménem Camilla,“ řekl Morton o kazetách.

V roce 1992 Andrew Morton napsal knihu Diana: Her True Story – In Her Own Words na základě pásků, které obdržel od Diany. Kniha se stala bestsellerem a navždy změnila příběh o princezně.

Po rozvodu jí byl odňat titul
Dianin titul „Její královská výsost“ byl oficiálně odstraněn z jejího jména poté, co se v roce 1996 rozvedla s princem Charlesem. Ale královna Alžběta II. nebyla ta, která na tom trvala – Charles ano. Podle podmínek jejich rozvodu se musela vzdát svého práva být anglickou královnou a být nazývána „Její královská výsost“.

Královna Alžběta II. byla údajně připravena povolit Dianě, aby si ponechala čestné uznání, ale Charles byl ten neústupný.

Možná předpokládala svou vlastní smrt
Zdálo se, že zesnulá princezna měla jasnozřivé tušení o své vlastní smrti, což podněcovalo konspirační teorie, že její smrtelnou autonehodu v Paříži zorganizovala královská rodina. V mrazivém, rukou napsaném dopise adresovaném jejímu komorníkovi Paulu Burrellovi v říjnu 1993 napsala Diana:

„Můj manžel plánuje nehodu v mém autě, selhání brzd a vážné zranění hlavy.“

Nikdy nechtěla být královnou
Diana nikdy neměla zájem převzít tento úkol a ani si nemyslela, že se to stane.

„Chtěla bych být královnou lidských srdcí – v srdcích lidí, ale nevidím se jako královna této země. Nemyslím si, že mnoho lidí by chtělo, abych byla královnou. Když mluvím o mnoha lidech, myslím tím zařízení, ve kterém jsem vdaná, protože se jim vadí, že dělám věci jinak,“ řekla Bashirovi během rozhovoru pro BBC v roce 1995.