Bude v telce! Blanka Matragi a její pravdivý příběh bez příkras. „Pohádka přestává být pohádkou ve chvíli, kdy se stanete její součástí.“

Žena, o které víme vše a přesto nic. Její zapřené dětství, rychlé dospívání, unikátní tvorba, zničující život ve válce, její umělecký talent a dovednosti, osudová životní láska, její osobní zkušenosti s arabským světem, její radikální postoje a názory, to vše by jednotlivě stálo za samostatní film. Ale přesto se jedná o neoddělitelné celky jednoho neskutečného života – života Blanky Matragi, který se fotograf a autor dokumentu Adolf Zika rozhodl spojit do jediného celovečerního filmu. 

Dvě věty v původním námětu Adolfa Ziky o světově proslulé módní návrhářce Blance Matragi jsou naprosto stěžejní a jako máloco vyjadřují tuto pozoruhodnou osobnost. „Mou největší životní satisfakcí je dobře odvedená práce.“ Tato věta vyjadřuje a téměř popisuje ten doslova děsivý zápas a nekonečný závod s časem, ze kterého se nakonec rodí krása v podobě ikonických šatů, skleněných soch a luxusních šperků, které vychází z jejích dílen.

Druhá věta pak popisuje skutečnost amerického snu tak výstižně, až mrazí: „Pohádka přestává být pohádkou ve chvíli, kdy se stanete její součástí.“ Blanka Matragi dosáhla ve svém oboru absolutních výšin, je nepřekonatelná, obdivuhodná, téměř dokonalá – to, co se podařilo obyčejné studentce ze Světlé nad Sázavou skutečně zavání pohádkou, která si ale také vybrala svou daň. Přesto ji Blanka a její životní partner reálně žijí. Nevěříte? Udělejte si vlastní názor v dokumentu Adolfa Ziky, který vznikal dlouhé tři roky a představí tuto slavnou českou rodačku v mnoha podobách její komplikované, ale výjimečné povahy. Film uvede Česká televize – ČT1, 13.1. ve 21:20.