10 let od jeho smrti. Pavel Bobek se narodil se podruhé

Zpěvák Pavel Bobek bojoval se zdravotními problémy už léta před svou smrtí. Jistý čas byl v umělém spánku a téměř ztratil hlas. Dnes si připomínáme 10. výročí jeho smrti.

Pavel Bobek se narodil 16. září 1937 v Praze. Původně vystudoval architekturu, ale proslavil se hlavně jako průkopník rokenrolu a country v bývalém Československu. Jeho zásluhou „zlidověly“ písně hvězd americké country Johnnyho Cashe a Krisa Kristoffersona.

Bobek se však ve své tvorbě nevyhýbal ani bluesu a swingu. V 60. letech zpíval ve skupině Olympic a dlouhá léta spolupracoval s divadlem Semafor.

První singl mu vyšlo v roce 1964 a o 15 let později premiérové ​​album s názvem „Veď mě dál, cesto má“. Jedním z jeho největších hitů byla píseň „Oh Ruby, nechtěj mi lásku brát“, jejíž český text složil Jiří Grossmann.

Za české verze písní Johnnyho Cashe získal Bobek v roce 2010 Zlatou desku. V roce 2013 byl v rámci udělování hudebních cen Anděl uveden do síně slávy.

Ke konci života Bobka trápily velké zdravotní problémy, které mu komplikovaly i koncertování. O život bojoval už v roce 2005. „Opravdu jsem prožil svou smrt,“ zhodnotil později pro česká média.
Poté, co mu praskl vřed na dvanácterníku, byl v umělém spánku. „Já jsem dodýchal kolem 1. září 2005, protože moje plíce byly odpojeny od přístrojů. A 16. září, v den mých narozenin, jsem zase začal dýchat, takže jsem se vlastně narodil podruhé,“ uvedl pro Aha!

Jak zpěvák prohlásil, neměl ve svém těle v podstatě nic zdravého. „Všechno za mě dělaly přístroje. To byl takový neživot,“ řekl. Po intubaci prý ztratil polovinu rozsahu svého hlasu, v březnu 2006 konstatoval, že je na třech čtvrtinách.

Zpěváka později začaly trápit problémy s nohama. Trpěl onemocněním tepen a žil. Pavel Bobek zemřel 20. listopadu 2013.