Williamovo jmenování princem z Walesu vyvolalo bouřlivé reakce a sepisování petice!

Během svého prvního projevu ve funkci panovníka udělil král Karel III. svému nejstaršímu synovi a dědici, princi Williamovi, nový titul. William se tak stal nejen vévodou z Cornwallu a Cambridge, ale také princem z Walesu a jeho manželka Kate princeznou z Walesu, píše deník Mirror.

„Dnes jsem hrdý na to, že ho mohu jmenovat princem Walesu, (velšsky – pozn. redakce) Tywysog Cymru, země, jejíž titul jsem měl tu velkou čest nosit po většinu svého života. Vím, že spolu s Catherine po jeho boku budou náš nový princ a princezna z Walesu i nadále inspirovat a vést naše národní rozhovory a pomáhat přivádět okrajové oblasti do středu dění, kde je možné poskytnout životně důležitou pomoc,“ pronesl ve čtvrtečním projevu král.

Jenže ne všichni s tímto jmenováním souhlasí. Našli se tací, kteří ho dokonce považují za urážku Walesu. Titul totiž původně používala jen velšská rodová knížata až do 14. století. Sloužil místo pojmenování král, takže princ z Walesu byl nejvyšším titulem používaným pro královskou rodinu ve Walesu.

Posledními rodilými knížaty Walesu byli Llywelyn ap Gryffydd, známý také jako Llewelyn Poslední, který byl zabit anglickými vojáky v roce 1282, a jeho bratr Dafydd ap Gruffydd. Dafydd vládl jen několik měsíců, než anglický král Eduard I. nařídil jeho popravu a v roce 1283 byl zabit, čímž fakticky ukončil nezávislost Walesu.

Král Eduard I. se poté rozhodl udělit svému šestnáctiletému synovi Eduardovi II. titul prince velšského v roce 1301, kdy se konala investitura na hradě Caernarfon. Princ z Walesu se stal králem Eduardem II. a zahájil tak tradici, kdy angličtí panovníci udělují titul svému následníkovi.

Charlesovi udělila titul prince z Walesu jeho matka, královna Alžběta II. 26. července 1958, když mu bylo pouhých devět let. Do této role však investoval až v červenci 1969, kdy mu bylo 20 let. K formálnímu uznání nového prince z Walesu se konal zvláštní obřad, při němž byl princ představen a vpraven do insignií své hodnosti a důstojnosti.

Tehdy bylo rozhodnuto, že se Charles musí lépe seznámit s Walesem, a tak byl na jeden semestr stažen z univerzity v Cambridge a odešel studovat na univerzitu v Aberystwythu, kde se učil o všem velšském. Toto rozhodnutí vyvolalo rozruch, a když přijel do Walesu, přivítali ho protestující s nápisy, aby „šel domů“. A přestože se mu podařilo většinu svých kritiků přesvědčit, zdá se, že titul prince z Walesu dodnes vyvolává rozhořčení, protože více než 9 000 lidí nedávno podepsalo petici, která požaduje jeho konec.

„Titul byl držen výhradně Angličany jako symbol nadvlády nad Walesem. Anglická ‚princátka z Walesu‘ dodnes nemají žádný skutečný vztah k naší zemi,“ hlásá petice. „Titul zůstává urážkou Walesu a je symbolem historického útlaku. Titul také naznačuje, že Wales je stále knížectvím, což podkopává status Walesu jako národa a země. Kromě toho titul nemá pro Wales, který je nyní decentralizovanou zemí s celostátním parlamentem, naprosto žádnou ústavní roli. Bez ohledu na vaše politické názory je to pro nás všechny ve Walesu důležitý krok.“

Velšané jsou zásadně proti tomuto jmenování. Ti, kteří petici podepsali, vyjadřují názory, že nepotřebují dalšího anglického prince z Walesu. Další se shodují, že tento titul měl být zrušen už v roce 1282, kdy právě zemřel poslední rodilý kníže z Walesu.

Jak se k této situaci vyjádří král Karel III. a William, to ukáže čas. Dnes je už jiná doba, a tak by bylo vhodné zamyslet se nad tím, jakou tradici je třeba udržovat, a od jaké je na čase upustit.

Zdroje: mirror.co.uk