Tajemství hitu Hany Zagorové (†75): Zákaz písně kvůli Adolfu Hitlerovi

Zesnulá Hanka Zagorová (†75) si málem zadělala na problém v souvislosti s jedním z největších tyranů světa – Adolfem Hitlerem! Od Hany Zagorové můžeme znát od roku 1975 píseň Kamarád. Avšak ta nikdy neměla v této podobě zaznít, píše Blesk.

Zdeněk Barták (68), autor samotné písně, kterého dnes již dobře známe, protože je autorem hudby ke všem filmům a seriálům režiséra Jaroslava Soukupa (75), a to včetně veleúspěšné Policie Modrava, byl tehdy na začátku své kariéry. Co k tomuto problému prozradil?

Díky tomu se píseň dostala k Zagorové

„Dostala se až na Bratislavkou lyru, ale řekli mi, že se nesmí jmenovat Kamarád. Prý by to lidem připomínalo Hitlera,“ prozradil Barták. Bratislavská lyra je velká událost, ale původního textu se autor vzdávat nechtěl: „Zavolal jsem Karlu Vágnerovi, který byl už v té době slavný, a řekl jsem mu, co mě potkalo“. Ten chtěl příteli pomoct, takže Bartákovi dal návrh, ať píseň z Bratislavské Lyry stáhne, ale ať nezoufá, že jí nechá nazpívat svou zpěvačkou jeho kapely, kterou nebyl nikdo jiný než legendární Hana Zagorová.

Další komplikace

Přesto přišly komplikaci. V den, kdy se píseň měla nahrávat, zemřel Karlu Vágnerovi otec.

„Ten den mi ale volal, že mu zemřel otec Josef. Pochopil bych, kdyby se omluvil a nepřišel. Ale Karel to navzdory smutku fakt nahrál,“ říká Barták.

Vágner měl s otcem velice blízký vztah, proto ho tato událost velice zasáhla. „Právě proto jsem doufal, že mi práce pomůže,“ svěřil se po téměř 50 letech Vágner.

Co přesně bylo na písni Kamarád špatně?

Ich hatt’ einen Kameraden (česky Měl jsem kamaráda) či Der gute Kamerad (Dobrý kamarád) je žalozpěv německé armády. Jedná se o tradiční obřadní píseň německých vojenských pohřbů a oslav německého dne obětí válek a násilí. Žalozpěv vypráví o smrti blízkého přítele, jak píše Aha!.

Zdroj: Blesk, Aha!