Smrt Madeleine Albrightové (†84): Truchlí i Havlová, se kterou ji pojilo přátelství

Jak jsme informovali, ve středu ve Washingtonu zemřela Madeleine Albrightová, dítě českých rodičů, kteří uprchli před nacistickými okupanty a komunistickými utlačovateli. Rodina se usadila ve Spojených státech, kde se později Madeleine dařilo jako diplomatce a první ženě ve funkci ministryně zahraničí. Bylo jí 84 let.

Příčinou byla rakovina, uvedla její dcera Anne podle webu NewYorkTimes.

Na tuto dámu nyní nevzpomínají pouze prezidenti, ale také bývalá první dáma Dagmar Havlová (68). S manželi Havlovými byla údajně Madeleine dlouhodobou přítelkyní. Když zemřel bývalý prezident Václav Havel (†75), Madeleine se na jeho pohřbu ujala proslovu, který vykouzlil na tváři Dagmar úsměv. „Vnášel světlo do nejtemnější temnoty,“ pronesla tehdy podle webu Aha!.

Havel často od Madeleine přijímal rady, například při své první cestě do USA. Poté, co mu končil post prezidenta, ji údajně také nabádal, aby zkusila nastoupit na jeho místo ona. Na to ale už údajně Madeleine příliš dlouho žila v zahraničí. „Kamkoliv bych ho následovala,“ uvedla však na Havlův účet, a tak je vidět, že mezi těmito dvěma osobnostmi bylo silné pouto.

Teď to je zase Dagmar, kdo vzpomíná na svou přítelkyni Madeleine. Na svůj instagramový účet přidala společnou fotografii a věnovala jí dojemný popisek.

„Moje vzácná, spolehlivá, moudrá přítelkyně, drahá Madeleine. Mé narozeniny mi budou už navždy připomínat Tebe. Dobří lidé odcházejí. Zapaluji svíčku, modlím se a myslím na Tebe. Aspoň Ty nacházíš mír. Čest Tvé památce a sbohem. Smutek, tesknota, prázdnota,“ uvedla Dagmar Havlová.

Zdroj: Aha!, Instagram, nytimes.com