Režisér a herec Vojta Kotek sexuální obtěžování ve svém blízkém okolí zatím nezaznamenal

Společností poslední roky rezonuje téma násilí na ženách. V důsledku toho vzniklo v USA hnutí Me Too, které proti sexuálnímu zneužívání bojuje a vnímáme to i my v Česku. O dopadu hnutí na šoubyznys a vztahy mezi lidmi promluvil i Vojta Kotek.

Oblíbený herec a režisér nyní přiznal, že atmosféra na natáčení se poslední léta dosti změnila. Důvodem je právě odhalování sexuálního obtěžování v šoubyznysu, a tedy i zajištění kroků, aby k podobným událostem při natáčení nedocházelo. K tomu má co říct právě Vojta.

„Je to něco, co jsem na vlastní kůži nezažil, ani nemám nikoho v blízkém okolí, kdo by sexuální zneužití zažil, ale přemýšlel jsem nad tím, co to pro mě znamená. Hranici, kterou někdo překročil, okamžitě poznáte, je to o narušení určitého osobního prostoru,“ svěřil se Expresu.

Jak režisér uvádí, má to však i své stinné stránky. Člověk si musí dát pozor na to, co dělá. Na každou lechtivou poznámku nebo doteky se ihned může pohlížet jako na obtěžování. Například i hloupý a nevinný vtípek je ihned špatně posuzován.

Vojta však oceňuje, že se o tématu mluví, zároveň je však těžké posuzovat situace, které nejsou čerstvé, nýbrž se odehrály již před mnoha lety. „Vnímám to pozitivně, i když mě některé aspekty štvou,“ stanovil svůj postoj.

„Někdo si vzpomene po dvaceti letech, ano, stalo se to, nikdo to nevymaže. Pro nás zvenku je těžké posoudit, jestli se to opravdu stalo, nebo to dělá jen proto, aby na tom získal nějaké odškodnění. Není to černobílé, a pokud člověk nebyl na místě, je těžké soudit. Fajn je ale to, že se o tom mluví, aby se oběti nebály ozvat,“ zamyslel se.

Proběhlo již několik vysoce medializovaných kauz, u nás se jedná o případ Dominika Feriho, který se měl podle výpovědí dopustit několika vynucených sexuálních styků, jak informoval deník Blesk. Avšak zatím je dopad u nás pouze politický, šoubyznys má v Česku možná lepší úroveň.

Zdroje: Expres, Blesk