Petr Pavel o vlastenectví: Pro mnoho lidí je to abstraktní pojem, říká

Nově zvolený český prezident Petr Pavel má za sebou třicet let v armádě. Byť mnozí neoceňují hlavu státu, která pochází z vojenského prostředí, nemohou mu upřít zkušenosti, které během svého působení v zahraničí získal.

Nelze mu upřít významné hodnoty, které vyznává. Už v roce 2020 si v rozhovoru v rozhlasovém pořadu Dvojka na Českém rozhlasu popovídal s moderátorkou Terezou Kostkovou nejen o armádě, ale i o tom, co vlastně znamená vlastenectví. „Pojem vlastenectví je pro mnoho lidí abstraktní. Našim vojákům pomohla účast v misích. V cizině si uvědomí, co jim chybí a jak bolestné by bylo, kdyby o to přišli. Já byl k hrdosti na svou zem a její historii veden od malička,“ nechal se slyšet.

Charismatickému generálovi rozhodně nelze upřít zajímavý způsob, jakým dokáže hovořit o věcech, nad kterými se lidé mnohdy ani nezamýšlejí. „Vojákům jsem říkal, zapomeňte na poučky v brožurkách. Představte si svoje rodiče, přítelkyně, místa, kam rádi chodíte, způsob života, který byste chtěli vést. To jsou věci, pro které je člověk ochoten přinést nějakou oběť,“ pokračoval.

Jeho kolegové z armády či lidé, se kterými se setkal na misích, ho oceňují jako čestného muže, který za každé situace ví, jak jednat. V roce 1993 pomohl vysvobodit skupinu francouzských vojáků, kteří se ocitli pod palbou Chorvatů a Srbů, a právě jejich velitel, Eric Zanolini, na něj s úctou vzpomíná. Jak se svěřil webu eXtra.cz, Petr Pavel je prý otevřený a přátelský člověk, na němž oceňuje jeho profesionalitu. Francouzský list Le Parisien ho díky tomuto činu nazývá válečným hrdinou.

Zdroje: Český rozhlas Dvojka, eXtra.cz, Le Parisien