Nepříznivý dopad filmu Čelisti: Steven Spielberg lituje toho, že jeho snímek způsobil pokles populace žraloků

Steven Spielberg během své kariéry dokázal dobýt Hollywood tolika úspěchy jako málokdo. Většina jeho filmů patří mezi kasovní trháky, na které se diváci rádi dívají i po desítkách let. Mezi ně patří snímek Čelisti a jeho následná pokračování. Režisér však jedné věci lituje – film ovlivnil negativní představy lidí o žralocích, což bezprostředně poté způsobilo prudký pokles žraločí populace.

Snímek Čelisti se ve své době stal nejvýdělečnějším filmem všech dob. Kritici stále klasifikují trhák režiséra Stevena Spielberga jako jeden z nejvlivnějších snímků v historii filmu, jelikož dokázal po uvedení filmu přimět diváky, aby trpěli nočními můrami o žralocích. Nicméně o více než čtyři desetiletí později americký filmař přiznává, že decimace žraločí populace je něco, co ho stále trápí.

Nyní podotýká, že se stále obává dalšího dědictví Čelistí. V rozhovoru pro BBC Radio vydaném v neděli řekl, že se za decimaci mořských tvorů cítí zodpovědný. „Opravdu a dodnes lituji decimace žraločí populace kvůli knize a filmu. Opravdu, opravdu toho lituji,“ svěřil se. „Je jedna věc, kterých se stále bojím – nenechat se sežrat žralokem, ale že žraloci jsou na mě nějak naštvaní za podnícení šílených rybářů, které se stalo po roce 1975.“

Svou roli v násilném vymycování žraloků sehrála i kniha Petera Benchleyho z roku 1974, podle které byl Spielbergův film založen, podotýká The Washington Post.

Podle studie publikované Nature se celosvětová populace žraloků mezi lety 1970 a 2018 snížila o více než 71 procent. Studie z roku 2013 zase odhaduje, že ročně je zabito 100 milionů žraloků. V loňském roce Mezinárodní unie pro ochranu přírody uvedla, že 37 procentům žraloků hrozí vyhynutí.

Zdroje: BBC Radio, The Washington Post