Král Charles ukončil „rodinnou monarchii“, kterou nastolili královna a princ Philip, říká královská expertka

Trvalé manželství zesnulé královny a prince Philipa zpečetilo značku „rodinné monarchie“, ale ta se rozpadla poté, co se král Karel rozvedl s princeznou Dianou. Podle královské autorky a historičky je nyní potřeba nalézt nový způsob, jak sjednotit národ.

Tento týden si připomínáme 75. výročí od chvíle, kdy zesnulá královna a vévoda z Edinburghu uzavřeli ve Westministerském opatství manželství, které trvalo 73 let až do loňské Philipovy smrti. Autorka a historička Tessa Dunlopová ve své knize “Elizabeth & Philip: A Story of Young Love, Marriage, and Monarchy,” uvádí, že se královna a Philip mohli spolehnout na své dlouhé manželství, aby podpořili „rodinnou monarchii“, Karel naopak nemůže.

Jeho nepovedené manželství s princeznou Dianou způsobilo, že novopečený král není schopen nést značku „rodinné monarchie“ jako jeho rodiče, tvrdí královská historička a spisovatelka. Přestože se znovu oženil, nenapraví tím tuto skutečnost.

„Před 75 lety šla princezna Alžběta uličkou se svým manželem, válečným hrdinou, Philipem. Ohromující pár okamžitě začal určovat trendy – 200 milionů lidí v rádiu poslouchalo průběh svatby desetiletí. Britská rodina, Windsorův rod, dosáhla závratných výšin. Během jednoho roku se narodil princ Charles a jeho příchod na svět zpečetil dohodu o rodinné monarchii,“ píše ve své publikaci.

„Bez ohledu na to, co se stalo za zavřenými dveřmi, byli Alžběta a Philip dokonalý pár v rychle se měnící společnosti. Následování jejich příkladu by bylo těžké,“ pokračovala a dodala, že je nyní na Karlovi, aby našel novou silnou reprezentativní „značku“, díky které by mohl vládnout monarchii v dnešní podobě.

Jak se zamýšlí web Mirror, největší problém spočíval v tom, že se od tehdy prince Charlese vyžadovalo, že si dobře zvolí nevěstu. Jenže právě tento nátlak již v samých začátcích předurčil zánik jeho manželství. Diana patrně nikdy neměla šanci stát se mu plnohodnotnou manželkou. „V roce 1980 byl tlak na Charlese obrovský. Británie chtěla další královskou svatbu. Na povrchu vypadalo jeho manželství jako dokonalé druhé dějství. Ale časy se změnily: převládal rozvod, kultura celebrit deformovala, nevěra byla nepřijatelná. Obří svatba Charlese a Diany skončila obrovským neúspěchem. Rodinná monarchie se rozpadla,“ nastínila Dunlopová problematiku.

„Karel je produktem své generace, stejně jako byli jeho rodiče jejich. Ale může náš král najít novou cestu, tak mocný znak jako je rodinná monarchie? Doufejme v to pro dobro našeho rozděleného národa,“ dodala závěrem.

Zdroje: Mirror, kniha Tessy Dunlopové