Jan Tříska by dnes oslavil narozeniny: Pro lidi byl hrdina i zrádce

Když Jan Tříska roce 1977 emigroval do Kanady, byl to pro tehdejší Čechoslováky šok. Pro mnohé fanoušky se z něj stal hrdina, pro jiné zrádce. Zrádcem se tehdy stal především pro tehdejší totalitní režim. Filmy, ve kterých tehdy velice populární herec hrál, byly staženy a my jsme v 80. letech znali jeho jméno pouze od svých rodičů.

Narodil se 4. listopadu 1936 v Praze. Původně byl tanečníkem, ale když ho Karel Höger slyšel recitovat, přemluvil ho, ať zkusí herectví. Vystudoval DAMU a stal se nejmladším členem činohry Národního Divadla. 

Brzy se uplatnil v televizi i na filmovém plátně. Legendární je jeho role Široka v seriálu Záhada Hlavolamu. Zahrál si ale i ve filmech jako Starci na chmelu (1964), Radúz a Mahulena (1970), kde vytvořil postavu Radúze, Na samotě u lesa (1976), kde hrál doktora Houdka. V seriálu F. L. Věk (1971) zase vytvořil postavu Šebka Hvěvkovského.

Těžké začátky v emigraci

Po odchodu do USA dostal příležitost až po delší době. Pracoval často s Milošem Formanem, např. ve filmu Ragtime(1981) nebo ve snímku Lid versus Larry Flynt (1996), kde ztvárnil roli střelce. Spolupracoval na seriálu Highlander: The Raven (1998). V témže roce si zahrál spolu s Robertem De Niro a Jeanem Reno ve filmu Ronin (1998).

Návrat jen profesní

Jan Tříska se z emigrace nikdy fakticky nevrátil. Jeho domov zůstal v Los Angeles. Nicméně po roce 1989 navázal téměř okamžitě spolupráci s českou kulturou. Velkým comebackem se pro něj stal učitel Igor Hnízdo v komedii Obecná škola, na kterého navázal dalšími výraznými rolemi ve filmech ŘádŽelaryHorem pádem a Máj. Poslední filmovou rolí zůstává dědeček ve Svěrákově filmu Po strništi bos.

Jan tříska zemřel 23. září 2017 ve věku 80. let. Osudným se mu stal pád z Karlova mostu do Vltavy, během příprav na natáčení filmu Jiřího Mádla Na Střeše. O příčině jeho pádu se spekulovalo.

V každém případě to byl jeden z našich nejlepších herců a v mládí i velký fešák.

Zdroj: ČSFD, Wikipedie