Harry a Meghan se honí za normálností a mění se v generaci Z

Seriál Harry & Meghan od Netflixu ukazuje, jak se královský pár mění z naškrobeného prostředí svázaného oficialitami a přechází do „normálního života.“ Na videích natočených na telefon se ukazují jako obyčejní lidé s emocemi, slabostmi a s důrazem na to, aby působili autenticky. Přesně opačně, než je budován sešněrovaný obraz královské rodiny. Blíží se tak svým přístupem ke generaci, která se natáčí na mobily, u toho pláče a sdílí veškeré bolesti se světem: s generací Z.


Jsou jako dva zamilovaní středoškoláci. To nám ukazují první epizody šestidílné dokumentární série o královském páru, kterou Netflix uvedl 8. prosince. Streamovací gigant skoro drze označil uvedení seriálu za „globální událost“.

Přeslazená romantika na začátku

Od prvního traileru čekali královští nadšenci i skeptici na vydání seriálu se zatajeným dechem a doufali, že nevázaný pár vypustí další bomby o tajemné instituci, kterou je královská rodina.

První díl, obsahující první tři epizody, přitom odhaluje jen málo ve jménu zatracovaných tajemství. Místo toho seriál ukazuje dva lidi tak přeslazeně zamilované, že „červená knihovna“ je proti tomu slabý odvar. On vtipkuje, ona se směje, ona ho škádlí a on to s plachým úsměvem přijímá. Jsou tak roztomilí, až to bolí, že sami nemáte takovou nedosažitelnou romantikou.

Žádná velká tajemství se neokrývají, za to je vše normální a autentické

Ale to, co nejlépe vystihuje jejich vztah, je prostředek, který si Harry a Meghan zvolili pro vyprávění svého příběhu. Tím, že nahrávají videa na své iPhony, jako to dělají mnozí z nás, vytvářejí pocit intimity, který je důležitější než ne vždy šťavnatý obsah.

Možná tak chtějí dosáhnout chytlavosti – jejich příběh se k nám plíží pomalu a nutí nás to se do nich vcítit dřív, než si to uvědomíme. První epizoda začíná rozčileným Harrym, který říká: „Ahoj, takže jsme tady ehm, v úterý… ve středu, nějakého (datum) března. Hm, právě jsme dokončili, hm, dva týdny, náš poslední nápor, naše poslední štace královských závazků.“

Napětí je hmatatelné. Když sledujeme, jak Harry, který vystudoval Eton a který se k veřejnosti hlásí už od puberty, před kamerou telefonu koktá a zadrhává a nedokáže v klidu sedět, prozrazuje to mnohé o situaci, do níž se pár zapletl. „Je opravdu těžké se na to teď ohlédnout a říct si, co se to proboha vlastně stalo, jak jsme se sem dostali,“ pokračuje, zatímco v pozadí hraje černobílý sestřih manželů v průběhu let.

Později v seriálu Harry vysvětluje, že jeho a Meghanini přátelé navrhli, aby si natočili přechod z pozice královského páru do toho „obyčejného“ a žijícího v USA. Videa natočená v reálném čase tvoří nejzranitelnější a nejmasovější část 1. dílu dokumentárního seriálu. Meghan se například krčí na podlaze, odlíčená a sděluje světu prostřednictvím „domácího videa“ chvějícím se hlasem to, že se chce jen ocitnout na druhé straně, než stojí královská rodina.

Výsledkem jejího projevu je nakonec opravdu syrovost a intimita… Otázkou ale je, zdali to je to, co lidé od dokumentu očekávali.

Harry a Meghan jako zástupci generace Z

Ačkoli je to všechno srdcervoucí, nelze nenajít paralelu k videím na TikToku, která natáčejí příslušníci generace Z, obnažující svou duši před kamerou, zatímco jim po tváři stékají slzy. Povýšenost a slavnost královských titulů na chvíli zmizí a Harry a Meghan vypadají jako obyčejný (i když privilegovaný) pár, který čeká, až si vybuduje společný život.

Seriál tak doufá, že se díky prázdninovým selfíčkům a rande v Soho pár stane důvěryhodný. Zdůrazňuje lásku, intimitu a především normálnost, která v jejich čtyřčlenné rodině panuje, tak nekrálovskou a na hony vzdálenou tomu, co vidíme na fotografiích z dovolených Willa a Kate.

Jak uvádí Wikipedie, generace Z je známá životem online a v rychlém tempu, spojeném s okamžitým sdílením myšlenek a poznatků na různá témata, pomocí různých médií a produktů. Tím si vysloužili přezdívku „digitální domorodci“. Tito lidé jsou více empatičtí a celkově více řeší mezilidské vztahy, rasismus, sexualitu a spoustu dalších oblastí, přičemž se většinou staví proti rasismu a naopak se hlásí k podpoře LGBT komunity. Generace Z je rovněž vyspělá v počítačových technologiích, jelikož v době těchto technologií vyrostla. Z tohoto plyne i celková závislost na těchto technologiích a sociálních sítích.

Jak bude dokument pokračovat?

Zdroj: Redakce, Netflix, TheDailyBeast, Wikipedie, Instagram